Desítky dětí v americkém městečku onemocněly rakovinou. Příčinu nikdo nezná

Snad každého rodiče ve venkovské oblasti na severu amerického státu Ohio se zmocňují obavy, kdykoli jeho dítě onemocní jen banálním nachlazením. V nevelkém městečku Clyde je těžké nepropadat panice při dětském kašli nebo bolení břicha, když tajemná rakovina postihla již několik desítek místních dětí.

Desítky dětí v americkém městečku onemocněly rakovinou. Příčinu nikdo nezná

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

A počáteční příznaky se mohou dostavit právě v podobě kašle nebo třeba podrážděného žaludku.

Pachatel neznámý

Od roku 1996 byla rakovina diagnostikována u 35 dětí a tři z nich na zhoubnou nemoc zemřely. Mezi dětmi se objevují různé druhy rakoviny, nejčastěji mozkové nádory nebo leukémie. Všechny nádory se objevují v přibližně dvacet kilometrů širokém okruhu, který zahrnuje především venkovskou oblast se dvěma malými městy.

Nejvíce smutných diagnóz se objevilo mezi lety 2002 až 2006 a úřady v té době označily oblast za místo s abnormálně zvýšeným výskytem rakoviny, na víc se však bohužel nezmohly. Ani po třech letech vyšetřování se nepodařilo najít příčinu zhoubných dětských nádorů, které stále děsí většinu obyvatel. Úřady nechaly otestovat všechny místní studny a veřejné zdroje pitné vody, dále podzemní vodu a vzduch v blízkosti místních továren, prověřily domy, školy a průmyslové provozy, ve kterých hledaly možné zdroje radioaktivního záření. Nakonec byla v oblasti nainstalována síť monitorů, aby hlídala kvalitu ovzduší, ta však zaznamenala čistší vzduch než ve většině ostatních částí Ohia.

Lidé se bojí, ale domov neopustí

Bez nejmenšího náznaku odpovědi na otázky, které je trápí, byli rodiče ponecháni v pochybnostech, zda dalším setrváním v oblasti smrtelně neohrožují vlastní děti. Možná překvapivě se však k definitivnímu odstěhování nakonec rozhodla jen hrstka. Většina lidí zde žije již po několik generací a společné nebezpečí místní obyvatele spíše stmelilo, než aby je přimělo hledat štěstí v jiné části Států.

Nebezpečné chemikálie v podezření

Jako hlavní znečišťovatelé a zdroje nebezpečných chemikálií byly zatím identifikovány obří továrna společnosti Whirlpool a sklad nebezpečného chemického odpadu, avšak ani po pečlivém proměření jejich okolí nebyly zjištěny žádné známky úniku toxických látek. Lidé z městečka jsou zatím ponecháni v nejistotě a mohou pouze doufat, že případů dětské rakoviny už nikdy nebude tolik jako v minulosti a časem se smutné statistiky vrátí na „obvyklou“ úroveň.

(vek)

Zdroj:
www.msnbc.msn.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Souvisí rakovina s obezitou? Bohužel víc, než si myslíte

Souvisí rakovina s obezitou? Bohužel víc, než si myslíte

Vyšší tělesná hmotnost znamená vyšší riziko rozvoje závažných onemocnění. Patří k nim třeba diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak...

Relaxace pomáhá zmírnit návaly spojené s chemoterapií

Relaxace pomáhá zmírnit návaly spojené s chemoterapií

Chemoterapie používaná v léčbě karcinomu prsu má množství nežádoucích účinků, které ženám velmi znepříjemňují už tak obtížnou etapu jejich...

Z rakoviny jste venku. Proč potřebujete navazující péči?

Z rakoviny jste venku. Proč potřebujete navazující péči?

Úspěšná léčba rakoviny znamená velké vítězství pro pacienta i lékaře. Nemoc se však může vrátit nebo se někdy projeví...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.