Léčba dotykem: Aromamasáž

Mnoho situací a zážitků má člověk spojených s různými vůněmi, které si dokáže vybavit kdykoliv – s vůní jara, vůní lesa, vůní babiččiny kuchyně.

Léčba dotykem: Aromamasáž

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Aromaterapie

Aromaterapie je součástí alternativní medicíny a v překladu znamená léčbu vůní. Má historii již ve starověku a nejhlubší tradici má v Egyptě a východoasijských zemích. V aromaterapii se používají rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, mandlový a jiné) a do nich se přidávají vonné silice získávané z rostlin. Na získání několika kapek vonné silice je potřeba zpracovat mnoho desítek kilogramů okvětních lístků nebo jiných částí rostliny. Při aromaterapii se tyto kvalitní směsi nanášejí na tělo, přidávají se do koupele nebo se využívají při masáži – tzv. aromamasáži. Aromaterapie využívá přenos čichových vjemů přes čichové buňky v nose do oblastí mozku, které přímo řídí lidskou náladu – tak je možné dosáhnout uvolnění, relaxu a zmírnění stresu a napětí.

Aromamasáž

Aromamasáž v sobě spojuje příjemný a zdraví prospěšný vliv masáže a vliv aromatických esencí. Podle toho, zda se při masáži chcete uvolnit a odpočinout si, či naopak potřebujete nabrat nové síly a zregenerovat, vám masér nebo fyzioterapeut namíchá ideální směs olejů a vonných silic právě pro vás – vždy se míchá čerstvá směs. Mezi uklidňující vůně patří například heřmánek a levandule, mezi povzbuzující citrus nebo rozmarýn.

Kdy ano

Příznivý vliv aromamasáže je dokázán u:

 • bolestí hlavy,
 • bolestí zad,
 • zažívacích obtíží,
 • premenstruačního syndromu,
 • stresu a zdravotních problémů se stresem spojených, např. nespavosti.
 • Pro dlouhé, zimní večery a období, kdy je málo slunce, které by člověku dodávalo energii, je aromamasáž ideální způsob, jak znovu nabrat síly, nebo naopak jak podpořit odpočinek a dosáhnout maximálního relaxu. Pokud trpíte jakýmkoliv onemocněním, vždy se nejprve poraďte s lékařem, zda je pro vás masáž vhodná a zda vašemu zdraví prospěje.

  Kdy ne

  • Děti do 5 let – bývají velmi citlivé a mohou mít alergické projevy.
  • Těhotné – některé druhy rostlinných silic mohou vyvolat předčasné děložní stahy a zvyšují riziko předčasného porodu.
  • Astmatici, těžcí alergici – vonné silice jsou velmi aromatické a mohou vyvolat astmatický záchvat nebo alergickou reakci – dechové i kožní problémy.
  • Lidé s kožním onemocněním, otevřenými ranami nebo čerstvou operační ránou – těmto místům je nutné se při masáži vyhnout.

  (vesa)

  Zdroj:
  www.webmd.com
  www.webmd.com
  altmedicine.about.com

  Hodnocení článku Líbí se vám článek?
  Počet hodnocení: 0

  Čtěte dále
  10 mýtů o rakovině plic

  10 mýtů o rakovině plic

  Kolik zdrojů, tolik různých informací – o citlivých tématech, mezi které rakovina bezesporu patří, to platí dvojnásob. Přečtěte si...

  Žvýkačky pomáhají po operaci střev

  Žvýkačky pomáhají po operaci střev

  Napadlo by vás, že žvýkání může přispět k rychlejší rekonvalescenci po operaci střev? Tak přesně k tomuto překvapivému zjištění...

  Nejčastější mýty o rakovině prsu. Znáte je?

  Nejčastější mýty o rakovině prsu. Znáte je?

  Každá bulka v prsu je rakovina, v ohrožení jsou pouze ženy, podprsenky podporují vznik nádorového bujení, … V naší...

  Centra pomoci

  Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.