Nová naděje pro pacienty s neuroendokrinními nádory

Pacienti s rakovinou slinivky nebo karcinoidem mají nyní novou naději. Představuje ji nová látka, která až zdvojnásobuje šanci pacientů na přežití.

Nová naděje pro pacienty s neuroendokrinními nádory

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Od léčby rakoviny ledvin ke slinivce

Oním zázrakem je látka sunitinib, která se používá při léčbě pokročilé rakoviny ledvin. Nyní je prvním lékem schváleným i pro léčbu takzvaných neuroendokrinních nádorů. Jde o nádory tkání nebo orgánů s hormonální (endokrinní) funkcí, která je řízena nervovým systémem. Produkce hormonů se tedy řídí nervovými impulsy. Takovým orgánem je například slinivka. Jako každý orgán i slinivka může být zasažena rakovinou. Rakovina slinivky patří bohužel mezi nejrychleji smrtící nádory, postihuje nejčastěji pacienty mezi 40. a 60. rokem věku. Zemřel na ni i známý americký herec Patrick Swayze.

Naděje platí i pro pacienty s karcinoidem

Jakousi odnoží neuroendokrinních nádorů je karcinoid. Jde o velmi pomalu rostoucí nádor, který také může působit hormonální změny a může se vyskytnout kdekoliv v trávicím ústrojí. Rakovina slinivky i karcinoid z hormonů nejčastěji produkují inzulin. Jelikož jde o obtížně léčitelné nádory, řešily se dodnes nejčastěji chirurgickým odstraněním celé zasažené tkáně nebo orgánu.

Klinické testování předčilo očekávání

Evropské země uvedenou látku schválily k léčbě těchto nemocí, protože se při testování ukázalo, že tato látka zvyšuje šanci na přežití pacientů z pěti měsíců téměř na rok. Přitom nebyly zaznamenány žádné vedlejší nežádoucí účinky. Při výzkumu brala polovina pacientů tuto látku a polovina pacientů placebo, přitom nikdo nevěděl, do jaké skupiny patří. Pacienti proto nemohli „švindlovat“. Sunitinib tedy dává novou naději pacientům, kteří i po operaci a odstranění nádoru neměli jistotu, že budou žít déle.

(ercp)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1

Čtěte dále
Ženám s nádory prsu hrozí také osteoporóza

Ženám s nádory prsu hrozí také osteoporóza

Podle studie University of Rochester bude u žen léčících se s rakovinou prsu potřeba intenzivněji sledovat stav skeletu a...

Dětští pacienti s rakovinou jsou více ohroženi nemocemi srdce

Dětští pacienti s rakovinou jsou více ohroženi nemocemi srdce

Děti vyléčené z rakoviny si mohou nést zdravotní následky po celý život. A to přesto, že jim moderní medicína...

Máte jen jednu ledvinu? Pak se o ni pečlivě starejte!

Máte jen jednu ledvinu? Pak se o ni pečlivě starejte!

Jednou z hlavních metod léčby rakoviny ledvin je chirurgický zákrok. Ten může obnášet pouhé odstranění nádoru, ale může skončit...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.