Pití kávy chrání před rakovinou úst. Kofeinem to ale není

Káva, nápoj téměř božský a zároveň občas zatracovaný. Obsahuje však mnoho látek, jež mohou být výrazným přínosem i v boji proti nádorovým onemocněním.

Pití kávy chrání před rakovinou úst. Kofeinem to ale není

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Káva, nápoj téměř božský a zároveň občas zatracovaný. Na organismus působí povzbudivě díky obsahu kofeinu, což však může v jistých případech přinášet zdravotní obtíže, nebo dokonce rizika. Obsahuje však mnoho dalších látek, jež mohou být výrazným přínosem i v boji proti nádorovým onemocněním.

Na tuto skutečnost upozornili vědci z milánské univerzity. Zjistili totiž, že káva snižuje riziko vzniku rakoviny úst a hltanu. Podrobné informace o svém výzkumu publikovali v červencovém vydání časopisu Cancer Epidemiology, Biomarkers, & Prevention.

Čím více kávy, tím lépe

Vědci podrobili důkladné analýze celkem devět studií pacientů s rakovinou úst, hltanu nebo hrtanu. Celkem bylo porovnáno přes pět tisíc pacientů s rakovinou s více než devíti tisíci zdravými osobami. Z výsledků vyplynulo, že pokud člověk denně vypije více než čtyři šálky kávy, snižuje tím riziko onemocnění rakoviny úst nebo hltanu o celých 39 procent. Pro hrtan to ale neplatí. Pijete kávy méně? Pak je u vás riziko tohoto typu nádorového onemocnění také snížené, ovšem o pouhá 4 procenta.

Kofeinem to není

Otázkou je, čím káva tak pozitivně působí. Ze srovnání s čajem, který riziko rakoviny úst a hltanu nesnižuje, vědci vyvodili, že kofein (obsažený jak v kávě, tak v čaji), není oním kouzelným protirakovinným lékem. Zjistilo se, že jisté protirakovinné účinky mají cafestol a kahweol, dvě z asi tisíce látek obsažených v kávě. Jestli se na pozitivním působení kávy proti nádorům podílejí tyto, nebo jiné látky a do jaké míry které působí, to je předmětem dalších studií.

Kávu tedy ano, alkohol a cigarety ne

Rakovina úst a krku bývá velmi často spojena s alkoholismem a kuřáctvím. Přesto však nebyl účinek kávy v této spojitosti oslaben. (Samozřejmě to neznamená, že pití kávy kuřáky a nestřídmé konzumenty alkoholu zachrání.) Účinek kávy však nebyl ani posílen konzumací zeleniny a ovoce, jež také údajně snižují riziko vzniku rakoviny úst a krku (a mají řadu dalších pozitivních účinků na organismus).

(zak)

Zdroj:
www.webmd.com
< href="http://cebp.aacrjournals.org/content/19/7/1723.full">http://cebp.aacrjournals.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Operace žaludku může chránit před rakovinou

Operace žaludku může chránit před rakovinou

Obezita zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění. Vědci možná přišli na způsob, jak se tomuto strašáku ubránit. Právě masivní rozšíření...

Myom – problém, který zná téměř polovina žen

Myom – problém, který zná téměř polovina žen

Myomy jsou nejčastějšími nádory děložního těla u žen. Lékaři ho zjišťují až u 40 % žen ve věku mezi...

Z rakoviny jste venku. Proč potřebujete navazující péči?

Z rakoviny jste venku. Proč potřebujete navazující péči?

Úspěšná léčba rakoviny znamená velké vítězství pro pacienta i lékaře. Nemoc se však může vrátit nebo se někdy projeví...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.