Věrnost se vyplácí. Chrání i před rakovinou

Promiskuita neboli časté střídání sexuálních partnerů je podobně riskantní jako nadměrné pití alkoholu nebo hazardní chování za volantem auta. Při náhodném nechráněném styku se můžete nakazit i HIV/AIDS nebo si zadělat na pozdější onemocnění rakovinou.

Věrnost se vyplácí. Chrání i před rakovinou

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Kdo mění sexuální partnery jako ponožky a začal pohlavně žít ve velmi mladém věku, může se dočkat nepříjemných důsledků. Nemoci přenosné při sexuální aktivitě vám zejména při zanedbání léčby mohou pořádně zavařit, a dokonce zkrátit váš život. Některé z nich jsou totiž smrtelné. Riziko jejich přenosu se ještě zvyšuje při méně tradičních praktikách, mezi které patří i orální a anální styk.

„Suvenýry“, o které nikdo nestojí

  • Při nechráněném pohlavním styku se můžete od partnera nakazit chlamydiemi nebo kapavkou. Obě infekce jsou naštěstí relativně dobře léčitelné. Podmínkou však je přijít k lékaři včas. Když podceníte příznaky a nezačnete se léčit, mohou chlamydie i neisserie (bakterie vyvolávající kapavku) zapříčinit vážné zdravotní potíže.
  • Další nežádoucí vzpomínkou na rizikový sexuální zážitek je nákaza HIV – virem způsobujícím nemoc AIDS. Je pravda, že díky razantní léčbě se u řady nakažených HIV nemusí AIDS nikdy rozvinout. Nicméně přes veškeré zdokonalování léčebných možností zůstává AIDS smrtelným onemocněním.
  • Mezi sexuálně přenosnými původci závažných onemocnění je nutné zmínit i lidský papilomavirus (HPV). Tento virus může způsobovat „jen“ obtěžující výrůstky na kůži charakteru bradavic – kondylomata. Ale také může být příčinou nádorových onemocnění – rakoviny děložního čípku nebo rakoviny dutiny ústní a hrdla.

Kondom a věrnost chrání před rakovinou

Lidský papilomavirus (HPV) je v populaci natolik rozšířený, že se jím v průběhu života nakazí většina sexuálně aktivních žen. Naprosté většině z nich však virus nezpůsobí žádnou újmu. Neplatí to bohužel pro všechny nakažené. U některých virus vyvolá takové změny buněk děložního hrdla, že se rozvine rakovina.

V rozvoji rakoviny děložního hrdla hrají roli i další věci:

  • kouření,
  • oslabení imunitního systému (třeba právě zmíněnou infekcí HIV),
  • užívání hormonální antikoncepce déle než 5 let,
  • 3 a více porodů.

Samozřejmě čím víc sexuálních partnerů, tím větší pravděpodobnost nákazy. Proto se zvlášť při náhodném pohlavním styku vždy chraňte bariérovou antikoncepcí (kondomem).

Úplně nejlepší však je být si s partnerem věrní. S promiskuitou totiž bývá spojeno další rizikové chování, jako nadměrné pití alkoholu, kouření, užívání drog, nedostatek spánku a všeobecně špatná životospráva. To vše může organismus oslabit, zvýšit náchylnost k infekcím a v důsledku i zkrátit život.

(boba)

Zdroje:

www.everydayhealth.com

www.news-medical.net

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Je možné se  z rakoviny vyléčit „navždy“?

Je možné se z rakoviny vyléčit „navždy“?

Rakovina v některých případech léčitelná, v jiných bohužel stojí pacienta život. V dnešní době je více než 80 procent...

Diabetikům hrozí rakovina nejen močového měchýře

Diabetikům hrozí rakovina nejen močového měchýře

Je diabetes II. typu rizikový pro vznik nádoru močového měchýře, žlučového stromu a slinivky? Existují jen minimální zdroje dat...

Na domácí péči nejste sami. Kdo může pomoci?

Na domácí péči nejste sami. Kdo může pomoci?

Stále více lidí touží strávit poslední chvíle ve známém prostředí a kruhu rodiny. Pomocnou ruku ke splnění tohoto přání...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.