Dvanáct tipů, které vám pomohou zbavit se cigarety jednou provždy

Skoncovat s kouřením není snadné a podařit se to může jen tomu, kdo doopravdy chce. Pro ty, kdo už mají dost nesvobody, dýmu, ponižujícímu zápachu a dobrovolného pustošení zdraví, zde máme dvanáct tipů, které jim mohou pomoci změnit život k lepšímu.

Skoncovat s kouřením není snadné a podařit se to může jen tomu, kdo doopravdy chce. Pro ty, kdo už mají dost nesvobody, dýmu, ponižujícímu zápachu a dobrovolného pustošení zdraví, zde máme dvanáct tipů, které jim mohou pomoci změnit život k lepšímu. Třeba se mezi nimi najde i klíčový nápad, který během četných odvykacích pokusů ještě nezkusili.

 1. Tip č. 1: Musíte vědět, proč přestáváte. Abyste se vzdali všech dobrodiní nikotinu, musíte mít vážně dobrý důvod. Čím bude osobnější a více konkrétní, tím lépe.
 2. Tip č. 2: Nepřeceňujte svou silnou vůli. Nikotin je návykový a přestat s kouřením ze dne na den bez farmakologické podpory je prokazatelně obtížnější. Odstraňte nejhorší abstinenční příznaky pomocí náplastí nebo žvýkaček.
 3. Tip č. 3: Zkuste odvykací léky na předpis. Kromě volně prodejných léků tu jsou ještě ty na předpis. Jsou účinné, takže vám boj s cigaretou usnadní. Požádejte o ně svého lékaře.
 4. Tip č. 4: Nebuďte v tom sami. Řekněte rodině i přátelům, že chcete odvykat. Určitě vás podpoří a vy se budete cítit více zavázáni dostát svému rozhodnutí.
 5. Tip č. 5: Zatočte se stresem. Jeden z důvodů, proč lidé kouří, je ten, že nikotin pomáhá relaxovat. Naplánujte si předem jiné způsoby relaxace – hudbu, sport nebo masáže. V prvních týdnech odvykání se snažte vyhýbat stresovým situacím.
 6. Tip č. 6: Vyhněte se alkoholu a dalším spouštěčům. Kromě alkoholu se zpočátku vyhněte i dalším situacím, ve kterých jste byli zvyklí kouřit. Pokud kouříte po jídle, zkuste si místo cigarety prostě jen vyčistit zuby nebo žvýkat žvýkačku.
 7. Tip č. 7: Ukliďte dům. Jakmile jste típli svou poslední cigaretu, vyhoďte všechny zapalovače a popelníky. Vyperte záclony, závěsy a prádlo načichlé kouřem, abyste zbavili byt jeho cigaretového zápachu.
 8. Tip č. 8: Zkoušejte to znovu a znovu. Je naprosto běžné při odvykání selhat. Mnoho kuřáků absolvuje několik pokusů, než se jim podaří nakonec přestat. Nikdy se nenechte odradit neúspěchem.
 9. Tip č. 9: Začněte se hýbat. Fyzická aktivita zmírní vaše odvykací příznaky a pomůže zbrzdit nechtěné přibírání na váze. Zkuste najít druh pohybu, který vás bude opravdu bavit.
 10. Tip č. 10: Jezte ovoce a zeleninu. Při odvykání kouření se nesnažte držet dietu. Namísto toho zařaďte do jídelníčku více ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.
 11. Tip č. 11: Vyberte si svou odměnu. Když přestanete kouřit, ušetříte peníze. Nebojte se je utratit za něco, co vám udělá radost.
 12. Tip č. 12: Dělejte to pro zdraví. Nezapomeňte, že kromě ušetřených peněz si odvykáním pravděpodobně přidáte pěkných pár let zdravého a kvalitního života navíc. Užijte si každý nový den bez cigarety!

(vek)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři