Hormonální antikoncepce a rakovina – existuje souvislost?

Možná rizika užívání hormonální antikoncepce existují. Jednou z otázek, které si dívky a ženy zvažující tuto metodu ochrany kladou, je možný vliv těchto pilulek na rozvoj nádorového onemocnění. Jak odpovídají odborníci?

Záleží i na věku 

S užíváním hormonální antikoncepce se podle provedených vědeckých studií pojí mírně zvýšené nebezpečí vzniku rakoviny prsu. Pokud se rozhodnete přestat pilulky užívat, mizí toto riziko během následujících deseti let od ukončení užívání. Nebezpečí je o to vyšší, o co vyšší je věk ženy, která hormonální antikoncepci užívá. Polykání pilulek je proto v tomto ohledu více rizikové u starších žen. Ukazuje se však, že rakovina prsu, která se odhalí u těch, které antikoncepci berou, bývá méně rozvinutá a snadněji léčitelná.

A co hormony?

Co se týče dávky obsažených estrogenů, neexistuje dostatečné množství vědecky podložených dat, ale ani nebyly pozorovány rozdíly v riziku vzniku rakoviny prsu podle množství v pilulce obsažených hormonů. Podobně není nikterak prokázáno, že by některé typy estrogenů či gestagenů byly bezpečnější či naopak.

Antikoncepce jako ochrana

Hormonální antikoncepce však není v souvislosti s rakovinou zmiňována jen v negativním slova smyslu. Studie sledující vliv kombinované hormonální antikoncepce (tedy s obsahem estrogenu a progesteronu) na rozvoj některých jiných typů rakoviny než prsu přinesly potěšující výsledky. Zmíněné pilulky podle nich snižují nebezpečí vzniku zhoubných nádorů vaječníků, děložní sliznice, tlustého střeva a konečníku.

Pokud si stále nejste jistá, zda si hormonální antikoncepci jako metodu ochrany proti početí zvolit, obraťte se na svého gynekologa. Ten s vámi probere možné výhody i rizika této i jiných antikoncepčních metod.

(veri)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři