Karcinom prsu – víte, na která vyšetření se připravit?

Rakovina prsu je u žen nejčastějším typem rakoviny. Nevyhýbá se však ani mužům. V jejím odhalování se v současné době uplatňují různé postupy – od základního klinického vyšetření po vysoce specializované zobrazovací metody.

Screening znamená plošné vyšetřování obyvatelstva. Jeho cílem je zachytit určité onemocnění v časné fázi a tím předejít jeho rozvoji a nenapravitelným důsledkům. V diagnostice rakoviny prsu se v rámci této prevence uplatňují:

 1. Samovyšetřování prsu. Zkontrolovat si pohmatem prsa a lymfatické uzliny v podpaží byste měla každý měsíc, a to nejlépe druhý nebo třetí den po skončení menstruace. Hledejte asymetrie, bulky, výtok z bradavky i jiné změny.
 2. Vyšetření prsu lékařem. Váš gynekolog, popřípadě praktický lékař by vám měl prsa kontrolovat při každé preventivní prohlídce. 
 3. Mamografické vyšetření. Mamografický screening je určen pro ženy starší 45 let, kterým je toto vyšetření jednou za dva roky hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Prs je při něm prosvícen rentgenovým zářením. Neobvyklý nález bude s největší pravděpodobností znamenat další, podrobnější vyšetření.

Příznaky nepřehlédnete

Rakovina prsu se někdy projeví viditelnými změnami. Objevit je můžete samy před zrcadlem nebo je zjistí váš lékař při pravidelné prohlídce. Zpozorněte, pokud spatříte:

 • výtok z bradavky – bývá krvavý a jednostranný,
 • vtahování kůže na povrchu prsu,
 • vzhled pomerančové kůže,
 • vřídky na kůži,
 • nepravidelnosti bradavky.

Je-li kůže prsu zarudlá a teplá, může se jednat o zánět, ale také o zvláštní typ nádoru.

Nahmatala jsem bulku – a co dál?

Bulka, vtažená kůže, krvavý výtok z bradavky, … Každý podezřelý nález je „poukázkou“ k důkladnějšímu vyšetření. K těm patří:

 • Mamograf. Diagnostický mamograf odhalí a zmapuje možná ložiska rakoviny podrobněji než mamograf screeningový.
 • Ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk využívá k zobrazení tkání akustického odrazu. Napomáhá v určení struktury nádoru – zda je tuhý a pevný, nebo se jedná spíše o cystu (dutinu) naplněnou tekutinou.
 • Biopsie. Odebrání malého kousku tkáně prsu tenkou jehlou dokáže jako jediná metoda naprosto spolehlivě určit diagnózu karcinomu prsu. Vzorky z biopsie jsou odeslány do laboratoře, kde lékaři patologové určí, zda jsou buňky změněné rakovinou. Biopsie také odpoví na otázku, zda je nádor zhoubný, či nezhoubný a jestli se jedná o agresivní typ rakoviny. A v neposlední řadě se lékaři dozvědí, zda buňky nádoru mají, nebo nemají hormonální receptory – tato skutečnost je důležitá pro léčbu.
 • Magnetická rezonance. Toto vyšetření využívá velmi silné magnetické pole, s jehož pomocí je možné zobrazit v řezech různé části těla. Jedná se o nejpřesnější metodu zobrazení ložiska.

V závislosti na výsledcích uvedených vyšetření může lékař popřípadě doporučit i jiná vyšetření nebo zdravotní výkony. 

(cean)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři