Magická hranice pěti let: Proč se rakovina vrací?

Po léčbě rakoviny někdy zůstane v těle „schovaných“ pár nenápadných nádorových buněk. Časem se jim začne dařit a vyrostou v nový nádor. Odborně řečeno nastává rekurence nebo také relaps či recidiva onemocnění.

Opětovné objevení se rakoviny závisí na mnoha okolnostech, včetně typu původního onemocnění. Pravděpodobnost návratu však není možné určit. Rakovina se často vrací například tehdy, když původní nádor rychle rostl, byl při zahájení léčby pokročilý nebo rozšířený v organismu.

Cílem je remise

Lékaři u nádorového onemocnění rozlišují různé fáze:

 • stabilní onemocnění – nádor neroste, nemění se,
 • rekurence (relaps, recidiva) – návrat rakoviny, objevení se nových příznaků,
 • progrese – nádor se zvětšil nebo rozšířil po těle,
 • remise – ústup, významné a dlouhodobé zmenšení nebo vymizení nádoru.

Obvykle se nový nález považuje za rekurenci, když se neobjeví dřív než rok po ukončení léčby. Jinak jde spíš o progresi. Čím kratší je časový interval mezi ukončením léčby a výskytem nového nádoru, tím je situace vážnější.

Magických 5 let

Úspěšnost léčby popisuje tzv. pětileté relativní přežití. Pokud pacient s diagnostikovanou rakovinou přežije 5 let, považuje se riziko spojené s onemocněním za zanedbatelné.

 • Velmi dobrou naději na vyléčení mají lidé s nádory prsu, prostaty nebo varlat. Tyto nádory se totiž dají odhalit brzy.
 • Naopak obtížně rozpoznatelné nádory, třeba mozku, slinivky nebo žlučníku, léčbě vzdorují.

Posilte tělo i ducha

Bohužel neexistuje stoprocentně spolehlivý způsob, jak zajistit, aby se rakovina nevrátila. Ani zdravý životní styl není zárukou, dodá však tělu důležitou sílu a energii. A proto:

 1. Dbejte na dostatečnou konzumaci ovoce, zeleniny, vlákniny (celozrnné pečivo, obilné vločky, luštěniny).
 2. Omezte červené maso a uzeniny.
 3. Pokud vaše krevní testy neukázaly nedostatek některých vitaminů nebo minerálů, spíš se vyhněte potravinovým doplňkům. Ty mohou přinést víc škody než užitku.
 4. Máte-li nadváhu, poraďte se s lékařem onkologem, zda by bylo vhodné zhubnout.
 5. Pravidelně a často se věnujte fyzické aktivitě mírné intenzity.

(mir)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři