Metastázy v plicích zkracují nejen dech
Každý maligní nádor se může šířit. Pokud se rozrůstá do vzdálenějších částí těla, říká se tomu metastazování. Velmi často se takto nádorové buňky uchytí v plicích.
Odkud hrozí nebezpečí
Některé nádory se do plic šíří snadněji a častěji než jiné. Jedná se především o tumory:
- prsu,
- tlustého střeva,
- ledvin,
- hlavy a krku,
- varlat,
- kostí,
- měkkých tkání,
- kůže,
- štítné žlázy.
Metastáza může plíci postihnout jen jedna nebo se zde uchytí více nádorových ložisek. Zároveň může jít o postižení buď jedné, nebo obou plic. Od toho se také odvíjí přítomnost a závažnost příznaků.
Hlídejte dýchání
Mezi projevy signalizující přítomnost plicních metastáz patří:
- přetrvávající kašel,
- zkrácení dechu,
- časté infekce dýchacích cest,
- vykašlávání krve,
- bolesti v oblasti hrudníku,
- úbytek tělesné hmotnosti.
Rozsáhlá kontrola těla
Diagnózu může lékař určit na základě souboru vyšetření. Patří sem krevní testy, zobrazovací metody (rentgenové vyšetření, kontrola magnetickou rezonancí, CT vyšetření – počítačovou tomografií), odběr vzorku tkáně (biopsie) a bronchoskopie. Při bronchoskopii se lékař kouká kamerou do dýchacích cest a zároveň je při tomto vyšetření možná biopsie. Tato metoda se používá hlavně v případě vykašlávání krve. V neposlední řadě je někdy potřeba doplnit další vyšetření, pokud není známo, odkud přesně původní nádor vychází. K takovým prohlídkám patří například mamografie u žen, ultrazvukové vyšetření varlat u mužů či CT vyšetření břicha a pánve bez rozdílu pohlaví.
Hledání nejúčinnější léčby
Pokud se metastázy objeví, lékařský tým vytvoří pacientovi léčbu šitou na míru. Terapie může zpomalit růst metastáz či ulevit od příznaků, zpravidla však není schopna metastázy odstranit zcela. Konkrétní podoba léčby se odvíjí od:
- typu původního nádoru,
- příznaků,
- velikosti, počtu a lokalizace metastáz,
- přítomnosti metastáz jinde v těle,
- dosavadní onkologické léčby,
- celkového zdravotního stavu,
- přání pacienta.
Je z čeho vybírat
Pacientům s plicními metastázami mohou odborníci nabídnout:
- chemoterapii,
- hormonální terapii (např. u karcinomu prsu či štítné žlázy),
- cílenou léčbu (v případě rakoviny tlustého střeva),
- chirurgické odstranění (při lokalizovaném malém nálezu),
- ozařování.
Existují i tzv. tišicí možnosti, například dýchání kyslíku. To pomáhá tehdy, když si plíce již nedokážou z obyčejného vzduchu vzít pro tělo jeho dostatečné množství.
Nutno říci, že při zjištění metastáz se vždy jedná o pokročilé onemocnění a s tím související horší vyhlídky. Nicméně stejně jako léčba i prognóza se odvíjí od mnoha faktorů – pro některé mohou plicní metastázy znamenat poslední měsíce života, pro jiné to mohou být roky.
(boba)
Zdroj: