#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nádory ledvin jsou často objeveny náhodně

Nádor ledvin nemá v časném stadiu většinou žádné typické příznaky. Může se projevit krvácením do moči, to je ale většinou tak malé, že je možné ho odhalit pouze pod mikroskopem.

Nádor ledvin nemá v časném stadiu většinou žádné typické příznaky. Může se projevit krvácením do moči, to je ale většinou tak malé, že je možné ho odhalit pouze pod mikroskopem. Člověk s nádorem ledviny proto může poměrně dlouho se svým onemocněním žít, aniž o něm cokoli ví. Naštěstí je v poslední době stále více těchto nádorů objeveno zcela náhodně v počátečním stadiu, kdy je nádor ještě drobný a dobře léčitelný.

Výsledky léčby se zlepšují

Je zřejmé, že v oblasti léčby nádorů možnosti medicíny za posledních deset či patnáct let značně pokročily. Přestože některé nádory se vyskytují stále častěji než dřív, umírá na ně stále stejně, nebo dokonce méně lidí. Zda toto platí také u karcinomu ledviny, zjišťovali nedávno američtí lékaři.

Aby bylo možné určit, zda a do jaké míry se zlepšila naděje na přežití u pacientů s karcinomem ledviny, byla provedena statistika u více než 200 tisíc případů tohoto onemocnění. Byly zkoumány případy nádorů, které se vyskytly v letech 1993 až 2004. Studie odhalila, že naděje na přežití se skutečně od roku 1993 stále zvyšují, i když toto zvýšení není nijak závratné. Lepší výsledky jdou často na vrub právě raným stadiím, ve kterém jsou nádory častěji odhalovány a léčeny. Je zajímavé, že většina těchto časně diagnostikovaných nádorů je objevena zcela náhodně.

Více vyšetření odhalí více nemocí

Starý a trochu otřepaný bonmot praví, že zdravý člověk je pouze nedostatečně vyšetřený pacient. Právě na příkladu karcinomu ledvin se ukazuje, že za humorným rčením se může skrývat i část pravdy. Dříve velmi drahá a těžko dostupná vyšetření, jako je například výpočetní tomografie (CT), jsou dnes stále dostupnější, a tato vyšetření podstupuje z nejrůznějších důvodů mnohem více lidí než kdysi.

Naprosto běžné je dnes také ultrazvukové vyšetření. A právě tyto metody, které dokážou podrobně zobrazit většinu orgánů v břišní i pánevní dutině, nejčastěji náhodně odhalí také podezřelý útvar na ledvině.

V současné době jsme tedy stále více pod drobnohledem velmi citlivých vyšetřovacích metod, které i malou změnu našich orgánů dokážou odhalit včas. Je pochopitelně nemožné, aby všichni lidé pravidelně absolvovali náročná vyšetření jen proto, aby se ověřilo, zda náhodou nemají karcinom ledvin.

Tento nádor je totiž – na rozdíl třeba od karcinomu prsu – relativně málo častý. Avšak zmíněná americká studie ukázala, že díky stále častějšímu a stále dokonalejšímu vyšetřování se průměrná velikost poprvé zachyceného nádoru ledviny snížila z více než čtyř centimetrů na 3,6 cm. A kde jinde než u zhoubných nádorů platí, že každý milimetr navíc může hrát v prognóze pacienta zásadní roli.

(vek)

Zdroj:

  • Reuters Health

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři