#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nové postupy pro screening karcinomu tlustého střeva

Přestože v mnoha oblastech na tom české zdravotnictví není tak tristně, jak by to mohlo vypadat z novinových článků a politických debat, smutné prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva si stále držíme. A to přesto, že existuje bezplatný screeningový program.

Přestože v mnoha oblastech na tom české zdravotnictví není tak tristně, jak by to mohlo vypadat z novinových článků a politických debat, smutné prvenství ve výskytu kolorektálního karcinomu (rakoviny tlustého střeva) si stále držíme. A to bez ohledu na to, kolik peněz se již utratilo za podporu a propagaci bezplatného screeningového programu.

Přes čtyři tisíce zbytečných úmrtí

Podle informací, které byly letos v září předneseny na zasedání Rady pro screening kolorektálního karcinomu, zemře v České republice na karcinom tlustého střeva každoročně čtyři a půl tisíce lidí. Toto číslo by mohlo být podstatně nižší, pokud by všichni, kterých se to týká, správně využívali preventivní screeningový program.

Screening má být stále dokonalejší a také populárnější

Přestože základní podoba screeningu kolorektálního karcinomu je dána vyhláškou Ministerstva zdravotnictví již od roku 2000, stále se hledají cesty, jak program zdokonalit a hlavně jak do něj zapojit co nejvíce lidí. Proto také od letošního roku platí pro screening kolorektálního karcinomu mírně upravená pravidla, která zdůrazňují spolupráci praktického lékaře a specializovaných a patřičně akreditovaných screeningových center.

Jak má vypadat ideální screening?

Podle nových pravidel se postup screeningu kolorektálního karcinomu liší pro pacienty ve věku 50–54 let a pro pacienty ve věku 55 let a starší. Pokud je vám nejméně padesát let a nemáte žádné příznaky onemocnění, navštívíte každý rok svého praktického lékaře, aby vám provedl test na skryté krvácení do stolice. Při negativním výsledku se vyšetření každoročně opakuje, pokud je ovšem zachyceno krvácení, odešle vás lékař na specializované pracoviště k provedení screeningové kolonoskopie. I v případě, že je tato kolonoskopie negativní, doporučuje se ji v intervalu deseti let opakovat.

Pacienti ve věku 55 let a starší si mohou vybrat mezi dvěma screeningovými postupy, přičemž oba jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou: test na skryté krvácení do stolice provedený praktickým lékařem každé dva roky, nebo screeningová kolonoskopie na specializovaném akreditovaném pracovišti. I zde platí, že pokud se test na krvácení do stolice ukáže jako pozitivní, musí následovat odborně provedená kolonoskopie.

(vek)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři