Odstranění prsu jako prevence rakoviny?

Ženy se zhoubným nádorem prsu si ve světě čím dál častěji volí tzv. profylaktickou mastektomii – preventivní odstranění druhého prsu, který není postižen nádorem jako prs první, je však velká pravděpodobnost, že bude. Zvyšuje ale tento postup naději na delší přežití?

Ženy se zhoubným nádorem prsu si ve světě čím dál častěji volí tzv. profylaktickou mastektomii – preventivní odstranění druhého prsu, který sice není postižen nádorem jako prs první, je však velká pravděpodobnost, že taky bude. Zvyšuje ale tento radikální postup naději na delší přežití?

Příběh ženy s nádorem prsu

Třiatřicetiletá zdravotní sestra se z vyšetření v nemocnici dozvěděla, že trpí vzácnou genetickou mutací. Ta je navíc vysoce riziková pro vznik nádoru prsu, na který zemřela její matka. Po několika měsících, v listopadu 2007, si žena nahmatala bulku v pravém prsu. Hned nato v lednu 2008 prodělala operaci, při které jí byly odstraněny oba prsy. A to i přesto, že byl rakovinou postižen jen jeden z nich. Na základě zjištěné mutace a rodinné historie jí toto řešení doporučil její ošetřující lékař. Žena celou záležitost okomentovala slovy: „Buď to uděláte a musíte jít v životě dál, nebo neuděláte a možná zemřete.“

Profylaktické mastektomie na vzestupu

Oboustranné odstranění prsu (tzv. mastektomie) se za poslední roky stává čím dál častější volbou žen s nádorem prsu. Lékaři říkají, že je k tomu vede strach. Samy ženy to potom komentují slovy jako: „Nemůžu žít se strachem, že rakovina opět přijde.“ Americká studie z roku 2005 uvádí, že 83 % pacientek je se svojí volbou spokojeno. Jen vzácně některá z pacientek rozhodnutí litovala. Tato volba jim v drtivé většině případů přišla rozumná a osvobozující.

Lékař poradí nejlépe

Oboustranný výkon je nutný, nicméně jen pro určitou skupinu žen, nikoli zdaleka pro všechny, které rakovinu prsu prodělaly.

Záleží na několika faktorech:

  • formě nádoru
  • zdali je zhoubný (tzv. maligní)
  • pokud ano, tak i na typu zhoubného nádoru

Další postup se pak odvíjí i od šíření do lymfatických uzlin. Váš ošetřující lékař nejlépe poradí, jestli je vhodné vyjmout i uzliny v podpaží nebo i druhý prs. Pouze 5 až 10 % žen s diagnostikovaným nádorem prsu má dědičnou (hereditární, familiární) formu. Zbytek žen nemá predispozici pro tento typ nádoru. Pokud se u nich nádor objeví (a nejde o dědičný typ), není nutné odstranit i druhý, zdravý prs.

Lékaři z pochopitelných důvodů nechtějí pacientku zatěžovat větším výkonem, pokud to není opravdu nutné. Věda totiž zatím neprokázala, že by oboustranný výkon za každou cenu prodlužoval život.

(ercp)

Zdroj:

  • Newsweek, vydání 27. srpna 2008

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři