Potlačujete své emoce? Možná si zakládáte na rakovinu

Mezi odborníky se stále více hovoří o psychosomatice, vzájemném propojení těla a duše. Podle tohoto přesvědčení se bolesti duše mohou navenek projevit onemocněním těla, rakovinu nevyjímaje.

Za vším hledej stres?

Je známo, že stres může způsobit řadu fyzických zdravotních problémů. Některé studie naznačily souvislost mezi různými psychickými stavy a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny. Pod slovem stres se však může skrývat široká škála emocí, vnitřních konfliktů a traumat, někdy obtížně pojmenovatelných.

Zřejmé vazby mezi psychickým stresem a rakovinou mohou vzniknout několika způsoby. Například u osob, které se nacházejí pod stálým stresem, se může vyvinout určitý typ chování, jako je kouření, přejídání nebo konzumace alkoholu. To jsou okolnosti, které riziko rakoviny obecně zvyšují.

V jiných případech se duševní příčina rakoviny prokazuje hůře. Například jedinci, kteří mají příbuzného s rakovinou, mohou mít vyšší riziko rakoviny kvůli sdílenému zděděnému rizikovému faktoru, nikoli kvůli stresu vyvolanému diagnózou člena rodiny.

Co dokážou potlačené emoce

Podle některých odborníků praktikujících celostní (holistickou) medicínu, mezi které patří i německý lékař Dr. Hamer, vznikne rakovina tehdy, když jedinec delší dobu potlačuje tzv. toxické negativní emoce. K nim patří třeba:

  • hněv,
  • nenávist,
  • odpor,
  • smutek.

Jejich vlivem dochází v těle ke změnám na úrovni buněk, které postupně vedou k rakovině. Doktor Hamer vyšetřil a vyzpovídal na 20 tisíc pacientů s rakovinou a dospěl k závěru, že každý typ rakoviny má jinou emoční příčinu (například rakovina tlustého střeva se vztahuje k potlačenému hněvu).

Přestože vysvětlení, která nabízí psychosomatický přístup, nejsou všemi lékaři přijímána, není existence vazby mezi psychickým konfliktem a jeho tělesným projevem v podobě nádoru nijak nová ani revoluční. Nedávné výzkumy v Německu, Rakousku, Francii, USA a Dánsku potvrdily zjištění Dr. Hamera, že emoční konflikty rakovinu vytvářejí a naopak řešení těchto konfliktů růst rakoviny zastavuje.

Proti rakovině klasicky i alternativně

Přes uvedená tvrzení mnozí zastánci celostní medicíny zdůrazňují vedle alternativních přístupů i nutnost klasické léčby. Psychosomatický přístup a vyřešení potlačených vnitřních konfliktů však podle nich dokáže „uzdravit duši“ a tak zabránit opětovnému návratu nemoci, což se už na příkladech z praxe potvrdilo.

(hah)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři