Při rakovině ledvin může pomoci imunoterapie
Imunoterapie je nová metoda onkologické léčby, jejímž úkolem je umožnit imunitnímu systému, aby se s rakovinnými buňkami vypořádal sám. Takový postup bývá velmi účinný, avšak může u některých pacientů vyvolat nepříjemné reakce.
Boj na více frontách
Imunoterapie je jednou z možností léčby rakoviny ledvin v pokročilejším stadiu. Nádorové buňky přitom nejsou ničeny léky, ale vlastním obranným systémem nemocného. Jak to funguje?
- Pomoci může skupina látek, která se nejčastěji nazývá „checkpoint inhibitory“. Přerušují signalizační cesty, které používají nádorové buňky ke kamufláži. Prostě jim překazí, aby se schovaly před imunitními buňkami.
- Další volbou mohou být tzv. cytokiny, které pomáhají regulovat aktivitu obranného systému. U rakoviny ledvin se nejčastěji používají:
- interferon alfa (má za úkol zastavit množení rakovinných buněk a tím umožnit, aby kapacita imunitního systému stačila na jejich zničení),
- interleukin 2 (velmi účinně podporuje růst a množení obranných buněk a aktivuje je k protinádorové činnosti).
- Třetí možností imunoterapie by byly protinádorové vakcíny, ale ty se v léčbě karcinomu ledvin neuplatňují.
Imunoterapie není vhodná pro všechny pacienty. Pokud je však naděje, že by mohla v dané situaci pomoci, může být použita v kombinaci s jinými léčebnými metodami, např. s chemoterapií.
Riziko nechtěných reakcí
Zní to jako zázrak a vrchol medicínské technologie a do značné míry tomu tak je. Má to ale i svá negativa. Imunoterapie má nežádoucí účinky, které mohou být mírné, ale i poměrně silné. Obvykle se jedná o únavu, nevolnost, zánět sliznice dutiny ústní, průjem nebo vysoký krevní tlak. Dostavit se ale může i řada jiných příznaků. Nelze předpovědět jejich charakter ani sílu, reakce každého nemocného je individuální. Existuje však řada způsobů, jak tyto účinky zmírnit, proto by neměly být důvodem k obavám z imunoterapie. Navzdory nežádoucím účinkům je tato metoda velmi významným léčebným směrem.
(pez)
Zdroj: