Rakovina se v budoucnu bude diagnostikovat pomocí dechu a moči

Dýchnete do přístroje nebo jen odevzdáte vzorek moči a hned budete vědět, zda zhoubné bujení nezasáhlo právě vás. Vědci vyvinuli přístroj, který dokáže analyzovat vzorky vydechovaného vzduchu nebo vzorky moči.

Dýchnete do přístroje nebo jen odevzdáte vzorek moči a hned budete vědět, zda zhoubné bujení nezasáhlo právě vás. Taková je budoucnost diagnostiky rakoviny.

Na americké univerzitě v Michiganu vyvinuli přístroj, který dokáže analyzovat vzorky vydechovaného vzduchu nebo vzorky moči. Tyto látky mohou být použity pro diagnostiku nejrůznějších vážných nemocí, jako je rakovina prsu, rakovina plic nebo astma.

Geniální přístroj pro odhalení rakoviny

Přístroj sestává ze skleněné trubičky, do které je vdechován vzduch z plic, a dále z kruhového rezonátoru, který detekuje procházející molekuly pomocí vrstvy polymeru. Tyto detektory mají již své uplatnění v průmyslu, armádě, policii a nyní také medicíně. Armádní detektory (k detekci plynů z výbušnin) ale váží přes 50 kilogramů. Nový medicínský přístroj je malý, lehký, energeticky nenáročný a přenosný.

Bezkrevné testy na obzoru?

Již dnes je možno zkoumat vzorek moči chemicky v laboratoři, tento nový přístroj jen posouvá možnosti zase o něco dále. Zkoumání vzorku vydechovaného vzduchu je sice poměrně složité, ale jde o zcela neinvazivní způsob vyšetření. Nebude proto potřeba odebírat krev, nebo dokonce dělat biopsii (odebrání kousku tkáně tenkou jehlou).

V současnosti se ve vydechovaném vzduchu stanovují například látky, které určují funkci plic. Nestanovují se však látky na diagnostiku vážných onemocnění. Při stanovení rakoviny se jim říká nádorové markery. Pokud se podaří tyto markery stanovit z vydechovaného vzduchu, jak slibuje nový přístroj, diagnostika bude rychlejší a pro pacienty pohodlnější.

Malé stopy určitých plynných molekul v dechu nebo v moči pomohou lékařům zjistit, zdali se v těle pacienta neděje něco neobvyklého. Pacient pouze přijde do ordinace a foukne do trubičky stejně jako u zkoušky na alkohol při silniční kontrole. Můžeme tedy jen doufat, že bude tato věcička uvedena brzy do praxe.

(ercp)

Zdroj:

  • University of Misssouri-Columbia. Publikováno online 3. 10. 2009.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři