S alkoholem opatrně – vyšší množství způsobuje rakovinu

Je všeobecně známo, že alkohol poškozuje játra, žaludek, nervovou soustavu a srdce. Méně se však ví, že zvyšuje i riziko rozvoje rakoviny. Konkrétně dávají vědci do souvislosti s pitím alkoholu až sedm typů nádorových onemocnění.

Škodí různě, ale hodně

Existuje několik způsobů, kterými alkohol, přesněji ethanol, zvyšuje riziko rakoviny.

  • Acetaldehyd, na který se ethanol v těle metabolizuje, je toxický a karcinogenní – může poškozovat DNA i proteiny.
  • Ethanol podporuje v těle vznik kyslíkových radikálů – rovněž poškozují DNA a proteiny, navíc vedou k oxidaci (tzn. poškození) lipidů.
  • Negativně ovlivňuje vstřebávání řady vitaminů (jde zejména o vitaminy A, C, B, D, E, beta-karoteny a kyselinu listovou).
  • Ethanol zvyšuje v krvi hladiny estrogenu, který je spojen s nádory prsu.

Kromě toho mohou alkoholické nápoje obsahovat v malém množství vedlejší produkty kvašení, jako jsou nitrosaminy, fenoly a různé uhlovodíky. Všechny jsou rovněž pro lidský organismus toxické a způsobují poškození molekul a buněk.

Tělo v ohrožení 

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) již v roce 2010 uvedla, že existuje dostatečné množství důkazů potvrzujících karcinogenitu alkoholu. Do souvislosti jej dává především s nádory:

  • hlavy a krku – hlavně dutiny ústní, hltanu a hrtanu,
  • jícnu,
  • jater,
  • prsu,
  • střev a konečníku.

S výjimkou nádoru ledvin a nonhodgkinského lymfomu bylo však alespoň mírně zvýšené riziko potvrzeno i u dalších typů rakoviny.

Jak velké je nebezpečí?

Platí přímá úměra – čím více alkoholu denně a čím delší dobu pijeme, tím se riziko zvyšuje. Závěry britské studie, které se účastnilo asi 28 000 žen, uvádějí, že s každými 10 g alkoholu (zhruba malé pivo) vypitými denně se o 12 % zvyšuje riziko rakoviny prsu. Jiný výzkum upozornil, že při konzumaci 50 g alkoholu denně (zhruba 3–4 piva) roste až třikrát nebezpečí rakoviny hlavy a krku. Zejména pro tuto skupinu spotřebitelů pak platí další důležitý faktor: kombinace alkoholu s tabákem riziko onemocnění nádorem hlavy a krku nesčítá, ale přímo násobí!

Proč raději nepít

Často se říká, že červené víno, konkrétně resveratrol v něm obsažený, chrání proti rakovině a obecně prospívá zdraví. Bohužel vědci tuto teorii definitivně vyvrátili. Naopak potvrdili, že hladiny resveratrolu v krvi nijak neovlivňují výskyt rakoviny (ani kardiovaskulárních nebo zánětlivých onemocnění, ani dlouhověkost). Studie hodnotící riziko u osob, které pravidelně pít přestaly, se věnují zejména nádorům hlavy a krku. Zde platí, že riziko se snižuje, ale postupně a až po několika letech abstinence.

(mir)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři