Transplantace ledvin: život po zákroku

Existuje celá řada doporučení a rad pro lidi, kteří podstoupili transplantaci ledviny. Pojďme se společně podívat na 7 nejobecnějších zásad, jež by neměly být brány na lehkou váhu.

Existuje celá řada doporučení a rad pro lidi, kteří podstoupili transplantaci ledviny. Pojďme se společně podívat na 7 nejobecnějších zásad, jež by neměly být brány na lehkou váhu.

1. Dodržujte medikaci 

Po transplantaci ledviny je důležité, aby člověk pravidelně užíval předepsané medikamenty. Ty mají za úkol předejít situaci, kdy tělo dotyčný orgán odmítne. Drtivá většina pacientů musí užívat tyto léky po zbytek života. Bez konzultace s lékařem se nedoporučuje vysazovat léčbu, eventuálně upravovat dávkování.

2. Přestaňte s kouřením

Všichni milovníci tabáku by měli co nejdříve přestat se svým zlozvykem, neboť může mít negativní vliv na jejich transplantovaný orgán. U kuřáků totiž existuje zhruba dvakrát vyšší šance, že ledvina selže.

3. Omezte pití alkoholu a vyhněte se užívání drog

Nadměrné pití může být pro jedince s transplantovanou ledvinou nebezpečné. Nehledě na fakt, že alkohol je bohatý na kalorie, tudíž jeho konzumace může vést i k nežádoucímu nárůstu váhy. Drogy a omamné látky mohou též ledviny nenávratně poškodit. Jejich užití často zapříčiňuje kupříkladu náhlé a dlouhodobé zvýšení krevního tlaku.

4. Jezte zdravou a vyváženou stravu

Pacienti by měli jíst hodně ovoce a zeleniny. Důležitou součást jídelníčku by měly představovat potraviny jako brambory, chléb, rýže či těstoviny. Chybět by ovšem neměly ani mléčné výrobky, maso, ryby, vejce, fazole a další zdroje bílkovin. Na uzdě je třeba držet hlavně tuky a cukry. Též je žádoucí výrazně omezit přísun soli, protože zvyšuje krevní tlak.

5. Cvičte a hubněte

Jakmile se pacient dostatečně zotaví, určitě by měl mít dostatek pohybu. Dospělým jedincům se doporučuje alespoň 150 minut přiměřené fyzické aktivity týdně. Jde o cvičení, při nichž se zvyšuje srdeční a dýchací frekvence a člověk se potí. Zpravidla se jedná o běh, plavání nebo rychlou chůzi. Osoby trpící nadváhou by měly přebytečné kilogramy shodit.

6. Vyhněte se infekci

Lidé užívající imunosupresiva jsou v každé chvíli vystaveni riziku infekce, jelikož jejich imunita je oslabená. Jak tomuto nebezpečí předcházet? Základem je důkladná osobní hygiena a současně opatrnost, pokud jde o styk s nemocnými jedinci, ať už se jedná o chřipku, či plané neštovice.

7. Nespěchejte se sexem

K prvnímu pohlavnímu styku po transplantaci by mělo dojít až v době, kdy je jizva na břiše zcela zahojená – to bývá asi 4 až 6 týdnů po zákroku. Ženy by měly s otěhotněním počkat alespoň jeden rok po operaci.

(boba)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři