V boji s rakovinou plic: hlavně se nevzdávat

Diagnóza rakoviny je vždy šok. Člověk může rezignovat, ale lepší je pokusit se nemoc udolat. Jak klasická, tak alternativní medicína nabízejí celou řadu možností. Je však nutné vybírat zodpovědně a s rozumem.

O terapii rozhodnou testy

Rozlišujeme dva základní typy, malobuněčný a nemalobuněčný karcinom plic. Tyto kategorie se odvíjejí od toho, jak rakovinové buňky vypadají pod mikroskopem. Nemalobuněčný typ rakovinových buněk plic bývá častější. Pokud je někomu diagnostikována rakovina plic, provedou se i další testy. Účelem je zjistit, jak dalece bujení zasáhlo plíce, lymfatické uzliny a zbytek těla. Tento proces určení rozsahu nádoru se nazývá „staging“. Typ a staging rakoviny plic lékařům napoví, jaký druh terapie konkrétní pacient potřebuje.

Možností léčby je víc

Nádory plic se řeší různými způsoby. Lidé s nemalobuněčným karcinomem bývají léčeni pomocí chirurgie, chemoterapie, radiační léčby, cílené léčby nebo kombinací těchto způsobů terapie. Osoby s malobuněčným plicním karcinomem obvykle podstupují radiační terapii a chemoterapii.

  • Chirurgie. Jedná se o operaci, kdy lékaři vyříznou zhoubný nádor z těla.
  • Chemoterapie. Cílem je pomocí speciálních léků zmenšit nebo zabít rakovinové buňky. Tyto preparáty mohou být podávány ve formě pilulek nebo nitrožilně (injekčně nebo infuzí). Někdy se užívá i kombinace obou forem.
  • Radiační léčba. Rakovinu lze ničit i ozářením zasaženého místa pomocí vysokoenergetických paprsků.
  • Cílená léčba. Speciální léky (biologika) blokují růst a šíření rakovinových buněk. Jedná se buď o pilulky, nebo o nitrožilní podávání.

V péči odborníků

Lékaři různých odborností pracují často při léčbě rakoviny plic společně. Pneumologové jsou odborníci na onemocnění plic. Chirurgové vykonávají operace, ti hrudní se pak specializují na oblast hrudníku, srdce a plicní chirurgii. Onkologové jsou lékaři, kteří léčí rakovinu léky. Radiační onkologové ordinují ozařování.

Nestandardní metody

Doplňková a alternativní medicína jsou léky a postupy, které nejsou součástí klasické léčby zhoubných nádorů. Doplňkové způsoby terapie a alternativní preparáty se používají jako přídavek ke standardním procedurám, někdy i namísto nich. Meditace, jóga a doplňky stravy jako přírodní vitamíny (ne umělé) a výtažky z bylin (např. anona ostnitá neboli graviola) představují některé příklady. Existuje mnoho druhů tohoto typu léčení, které doposud nebyly testovány vědecky a nemusí být bezpečné. Promluvte si se svým lékařem o možných rizicích a přínosech, než začnete jakoukoliv doplňkovou nebo alternativní medicínu užívat.

Co je tedy nejlepší?

Vybrat léčbu, která je právě pro vás nejlepší, může být těžké. Promluvte si se svým onkologem, jaké možnosti jsou k dispozici pro váš typ a staging rakoviny. Lékař vysvětlí rizika a výhody jednotlivých terapií i jejich nežádoucí účinky. Každý z typů léčby má vedle přínosů i své vedlejší účinky, které nemusí být příjemné. I o těch vás lékař informuje. Někdy si lidé vyžádají stanovisko od více než jednoho odborníka. Jde o tzv. „druhý názor“. Jeho získání vám může pomoci vybrat léčbu, která vám bude vyhovovat. 

(hah)

Zdroj: 

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři