Obezita je zvlášť nebezpečná pro ženy s rakovinou prsu

Přiměřená tělesná hmotnost je základní podmínkou zdravé životosprávy a dobrého zdravotního stavu. Toto pravidlo platí dvojnásob pro ženy, které prodělaly rakovinu prsu. Nadváha totiž významně zvyšuje riziko návratu jejich onemocnění.

Přiměřená tělesná hmotnost je základní podmínkou zdravé životosprávy a dobrého zdravotního stavu. Toto pravidlo platí dvojnásob pro ženy, které prodělaly rakovinu prsu. Nadváha totiž významně zvyšuje riziko návratu jejich onemocnění.

Tuková tkáň jako rizikový faktor

Mnoho žen si myslí, že když onemocní rakovinou prsu, budou automaticky štíhlé až vyzáblé. Rakovina prsu však jako odtučňovací kúra nefunguje a protinádorová léčba dokáže přihodit i pěkných pár kil navíc. K nárůstu hmotnosti přispívají také hormonální změny v menopauze, kdy se velká část nádorů prsu objevuje. Obezita pak u ženy zvyšuje riziko nového nádoru a relapsu zhoubného onemocnění.

Proč mají obézní ženy častěji rakovinu prsu, se přesně neví. Jedním z možných důvodů je ten, že tuková tkáň tvoří u postmenopauzálních žen estrogeny, tedy ženské pohlavní hormony, které se po menopauze za normálních podmínek již netvoří. A právě vysoká hladina estrogenů dokáže v původně „nevinných“ buňkách probudit jejich potenciál rakovinového bujení.

„Nenuťte mě hubnout, když jsem nemocná“

Zatímco většina žen s nadváhou alespoň teoreticky souhlasí, že shodit pár kil by jim určitě neškodilo, žena s rakovinou prsu má pochopitelně priority jinde: úspěšně projít léčbou a uzdravit se, pokud možno navždy. Také proto je někdy těžké přimět nemocnou ženu, aby změnila své návyky a pokusila se zredukovat případnou nadváhu. Nikdo, kdo prodělal náročnou léčbu, nemá chuť začít se omezovat v jídle a pravidelně cvičit, když na to dříve nebyl zvyklý. Přesto právě snížení nadváhy je důležitým faktorem, který může ženě pomoci zabránit návratu zhoubného nádoru.

Působení estrogenů závisí na mnoha proměnných

Obezita prokazatelně zvyšuje riziko rakoviny prsu. Navíc u žen, které rakovinu prsu již prodělaly, zvyšuje riziko návratu onemocnění. Kromě toho existují i další faktory, které ovlivňují hladinu „pronádorových“ estrogenů v ženském organismu. Jako ochrana proti rakovině prsu působí například každé těhotenství, čím více a čím dříve, tím lépe. Stejně příznivý vliv má také kojení. Je rovněž známo, že nižší riziko rakoviny prsu mají i ženy, které začaly později menstruovat nebo u kterých se časně objevila menopauza.

(vek)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři