Dotaz 1002

Dotaz, 22. 4. 2011

Dobrý den,v říjnu 2010 mi byl diagnostikován po operaci Ewingův sarkom na nervovém kořeni L5.V listopadu jsem začla dojíždět na chemoterapie,po 14 dnech,celkem 6 dávek.V dubnu jsem byla na PET CT v HK a nádor se zmenšil o polovinu.Nyní čekám na verdikt od neuroirurga Z Liberce,zda mi zbytek odoperuje,abych mohla začít dojíždět na ozařování.Ráda bych věděla,kdyby mně opraci neudělali,jak potom působí na nádor ozařování a může se ozařováním zlikvidovat?Pak bych ráda věděla co v překladu znamená toto,jestli mně to nějak znepokojovat:mírná akumulace FDG v měkkotkáňovém ložisku cv prostoru L5/S1 extraforaminálně vpravo.Okolní skelet bez destrukce.Vysoká akumulace FDG v uzlině levého třísla o vel. 14x10 mm.Na krku bez lymfadenopatie.V mediastinu pretracheálně uzlina 10 mm bez akumulace FDG.Levý lalok jater zasahuje přes střední čáru subfrenicky vlevo,v laterálním segmentu cysta 12 mm,jinak normální nález na hepatobiliárním systému,pancreatu,slezině.Hypermetabolismus FDG v solitární uzlině levého třísla mediálně.Uzlina se nejeví jako spádová,ale vzhledem k její vysoké aviditě k FDG při relativně malé velikosti je nález velmi suspektní.Dále by mně zajímal Váš názor z čeho se tento typ nádoru může objevit.Několik let jsem se velmi stresovala (rozvod a psychická nemoc mého bývalého manžela) a také se mi v 35 letech narodilo třetí díte.Jakou mám šanci,že se z toho úplně vyléčím.Děti mě potřebují.Pak mám poslední dotaz:od poslední chemoterapie,ta skončila 4.3.mně bolí ruce,konkrétně zápěstí.V noci mně bolest často budí,necítím ruku,dlaně, je to jakoby silné mravenčení.Je to velmi nepříjemné.Pomohlo by užívat vitamíny?Děkuji Tereza.

MUDr. Martin Šmakal, 22. 4. 2011

Když začnu od konce , pak problémy s rukama mohou být a bývají následkem podávané CHT. Jelikož však neznám přesné složení toho, co jste dostávala - pak mohu jen tušit.
Co se týče operativy - pak musím konstatovat, že kdyby to šlo odoperovat bylo by to lepší. Léčebný výsledek ozařování se totiž špatně odahaduje... Akumulace FDG v tříselné LU je podezřelé a velkou radost by mi to nedělalo, ale důležité bude sledovat vývoj a pak lze teprve něco říci s jistotou

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři