Dotaz 1135

Dotaz, 28. 8. 2011

Dobrý den,
Vážený pane doktore mám značné obavy, které trvají již pár měsíců. Jsem 23-letým studentem VŠ, od r. 2009 jsem silně závislým kuřákem a jakožto student, který je neustále ve stresu nedokáži s nikotinem skoncovat. V poslední době sleduji značně širokou symptomatiku, která mne začíná znepokojovat, zjm. co se týče pneumologie a gastroenterologie. V 07/11 jsem absolvoval skiagram hrudníku s norm. nálezem - plicní parenchym bez ložisk. změn. Před dvěma týdny jsem po třech měsících prodělal - tento rok již druhou bronchitidu léčenou ATB. Od té doby mne již třetí týden trápí střídavě - suchý kašel a kašel s vykašláváním sputa. Občas pociťuji bolest a píchání na hrudi, vertebrogenní bolesti, cefalgie, nauzea, pyróza, neobvyklé pocení, občas bez známky infektu zvýšená t.t. Vyšetření na gastroeterologii v 06/11 - klin.laboratoře, SONO břicha - s norm.nál. Gastroenterolog tudíž neshledal nutnost opakovat gastroskopii. Jsem v pravidelné péči neurologů pro dg. RS, pravidelně mám sledován KO, biochemii - vše v normě. Lékaři výše uvedené přisuzují psychice. Ovšem já jsem značně znepokojen a klasické kontroly KO, biochemie jsou dle mého soudu pro včasné odhalení případného problému značně nedostačující. Proto se na Vás obracím s poněkud obšírným dotazem a prosím Vás o nějaké doporučení.
Předem děkuji za odpověď,
J. Cajthaml.

MUDr. Martin Šmakal, 28. 8. 2011

Dobrý den, domnívám se za prvé, že již vyšetření krve může mnohé napovědět.Dále při DG RS je přidružena často řada dalších obtíží imitujících nějaké jiné onemocnění a při tom je základním problémem ona RS... Být silným kuřákem však potencuje veškerý rizika, která chcete vyloučit - z toho plyne ... NEKOUŘIT.
Jinak se však diagnosticky na dálku těžko radí, nejvíce doporučuji býti v péči jednoho kvalitního lékaře, který sumarizuje všechna vyšetření, jinak je péče rozkouskovaná a není ucelený pohled na pacienta.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři