Dotaz 1192

Dotaz, 29. 10. 2011

Prosím o odpověď na moje dotazy.

V listopadu 2006 jsem objevila na pravém prsu bulku. Hned jsem vyhledala lékařskou pomoc. Nyní je mi 51 let. Moje babička onemocněla v tomto věku také rakovinou prsu a dělohy, bohužel do 2 let po propuknutí nemoci zemřela. Bylo u mne provedeno genetické vyšetření, které bylo v pořádku. Nyní docházím pravidelně na kontroly.
Závěr: Ca mamme I.dx,stp.parciální resekci a SNB. Ložisko invazního solidního papilárního karcinomu, G3 (velikost pod 20mm), v okolí high-grade DCIS. Kritický okraj ventrálně nejistý – DCIS, HG, naléhající na linii (viz výše, 8-9.) Doresekát z nespecif. linie bez tumoru. Angioinvaze není patrná.
ER slabě, PR slabě až středně pozitivní, proliferace střední (20%). HER 2 overexprese imunohistochemicky neprokázána (DakoCytomation). 1SNB negativní.¨
Topografie (ICD-0-3): C504, morfologie (ICD-0-3): 8504/33, dg.C504,pTNM -6: T1cstp. reresekci. Kožní doresekát bez nálezu malignity. St.-6,seriích FEC v adjvunaci, stp. radioteraoe, TX in cursu.

1. Operace prosinec 2006, odoperován nádor a 1. uzlina, ta byla negativní. V lednu 2007 další operace ještě kousek okraje nádoru. Pak 6x chemo a 33x ozařování . 3,5 roku Tamoxifen, nyní Anastrozol.
Jaká je moje šance na úplné uzdravení?
Moje psychika je docela špatná, stále mám obavy z návratu nemoci.

2. Na internetu jsem si přečetla, že i příležitostné pití alkoholu způsobí návrat tohoto onemocnění.(nějaká spojitost s estrogenem…?) Že se rakovina objeví ve 2. prsu. Nechci vypadat jako alkoholik (to rozhodně nejsem), ale občas si někde s manželem nebo s kamarádkou posedíme a popíjíme, nejčastěji víno. Je to opravdu tak nebezpečné??? Opravdu to může způsobit návrat nemoci???

Děkuji
pacientka VěraMUDr. Martin Šmakal, 29. 10. 2011

Dobrý den, Vaše prognoza se jeví již nyní velmi nadějně.Jste již 5 let od operace bez známek recidivy. Je ale pravda, že typ Vašeho nádoru byl poněkud rizikovější.Souvislost s alkoholem nebývá velká, toho bych se neobával a už vůbec ne v případě množství, které konsumujete...

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři