Dotaz 1283

Dotaz, 25. 1. 2012

Vážený pane primáři,

obracím se na Vás s dotazem týkajícího se mého otce (78). V loňském roce mu byl diagnostikován karcinom prostaty, následně podstoupil radioterapii. Letos v létě mu zjistili metastázy na obratli a podstoupil operaci, kdy mu odtranili chámovody, aby se omezilo dalším bujení nádorových buněk. V listopadu během asi 14 dnů se výrazně zvýšli hodnoty PSA z 88 na 195. Měl dvě možnosti, podstoupit chemoterapii nebo se zúčastnit klinické studie. Když zjistil, že studie je kontrolovaná placebem a v podstatě by ani jeho ošetřeující lékař nevěděl zda podává lék či placebo, studii odmítl. Nyní užívá bonafos. Po novém roce došlo ke zlepšení výsledků krevního testu a nyní se opět uvažuje o zařazení do nové studie, kdy se vyrábí vakcína z vlastní krve. Je to objev paní profesorky Jiřiny Bartůňkové? Je tato léčba učínná i v případě kosterních metastáz? Dočetla jsem se také o léčbě RESAN, biofosfonáty a demosubamem. Mám velké obavy, že se dlouho nic neděje, vždyť čas hraje velkou roli. Rodiče mého manžela také prodělali rakovinu(matka postupně karcinom obou prsů a karcinom v uchu, otec porostaty), oba byli operováni co v nejkratší možné době a po té prodělali chemoterapii, nyní nemají žádné problémy ani metastázy. Můžete mi prosím napsat Váš názor?

Mnohokrát Vám děkuji.
S pozdravem Mgr.Renata Alfonso


obracím se na Vás s dotazem týkajícího se mého otce (78). V loňském roce mu byl diagnostikován karcinom prostaty, následně podstoupil radioterapii. Letos v létě mu zjistili metastázy na obratli a podstoupil operaci, kdy mu odtranili chámovody, aby se omezilo dalším bujení nádorových buněk. V listopadu během asi 14 dnů se výrazně zvýšli hodnoty PSA z 88 na 195. Měl dvě možnosti, podstoupit chemoterapii nebo se zúčastnit klinické studie. Když zjistil, že studie je kontrolovaná placebem a v podstatě by ani jeho ošetřeující lékař nevěděl zda podává lék či placebo, studii odmítl. Nyní užívá bonafos. Po novém roce došlo ke zlepšení výsledků krevního testu a nyní se opět uvažuje o zařazení do nové studie, kdy se vyrábí vakcína z vlastní krve. Na internetu jsem se dopátrala paní profesorky Jiřiny Bartůňkové, která objevila léčbu rakoviny pomocí vakcín z krve pacienta. Je tato léčba učínná i v případě kosterních metastáz? Dočetla jsem se také o léčbě RESAN, biofosfonáty a demosubamem. Mám velké obavy, že se dlouho nic neděje, vždyť čas hraje velkou roli. Rodiče mého manžela také prodělali rakovinu(matka postupně karcinom obou prsů a karcinom v uchu, otec porostaty), oba byli operováni co v nejkratší možné době a po té prodělali chemoterapii, nyní nemají žádné problémy ani metastázy. Můžete mi prosím napsat Váš názor?

Mnohokrát Vám děkuji.
S pozdravem Mgr.Renata Alfonso

MUDr. Martin Šmakal, 25. 1. 2012

Dobrý den, metastatické onemocnění dokážeme vyléčit jen ojediněle.Často však dokážeme pac. proudloužit život či zlepšit jeho kvalitu, např. odstraněním bolestí a pod.Léčba karcinomu prostaty je poměrně složitá záležitost , kdy se často kombinuje léčba hormonální s ozařováním či chemotherapií a v poslední době v klin. studiích i s léčbou biologickou. Léčba bisphosphonáty / ve vašem případě je to Bonefos/ bývá často účinná. Neznám designy všech klin. studií, takže se mohu k účasti té či oné studie jen těžko vyjadřovat. Ale sám se podílím na mnoha studiích a vím , že i placebem kontrolované studie mohou být velmi zajímavé a přínosné. Denosumab funguje obdobně jako bisphosphonáty - tedy je zaměřen na léčbu kostních metastáz.Co se týče oné léčby pomocí vakcíny - pokud to bude učinkovat, pak jistě i na kostní metastázy, neboť to je to místo, kam karcinom prostaty nejvíce metastazuje...

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři