Dotaz 1304

Dotaz, 16. 2. 2012

Dobrý den,
Je mi 27 let, v prosinci 2011 jsem zjistila útvar v prsu, který se vůbec neprojevil jako malá bulka nebo větší bulka, prsa jsem si prohmatávala pravidelně. prostě zničeho nic se objevil poměrně větší nádor. Lékař konstatoval, že nádory u mladých žen probíhají skrytě.
nyní se léčím neoadjuvantní léčbou-chemoterapií antrackyliny pro zmenšení nádoru. Nádor byl označen jako kombinovaný duktální a lobulární T4dN1Mx- zatím neprokázany metastázy, ale na snímku RTG hlavy se něco objevilo. Jsem objednaná na CT mozku.
V druhém prsu jsou mikrokalcifikace, byla provedena puknční biopsie, čekám na výsledek, zároven čekám na výsledek imunohystochemického vyšetření.
V pátek jsem byla na druhé chemoterapii. po první chemoterapii ihned ustoupil i otok a místo je na pohmat o dost měkččí, nyní po druhé chemo, mám pocit, že je místo zase o něco menší,. Samozřejmě vím že nádor nebude tak rychle ustupovat. Ikdyž lékař tvrdí, že u mladých žen jak jsou nádory agresivní tak i rychleji zabírají na léčbu.
Ale zneklidňujeme to, pokud se prokáže metastáza v mozku. muj lékař mi na to jenom řekl že pokud se prokáže tak už se léčí tou chemoterapií.
psala jsem i o radu paní Primářce Petrákové z msarykova onk.ústavu- ta mě trochu uklidnila, že metastázy se dají léčit, u někoho se už neobjeví znova a uněkoho se mohou znova objevit.
Léčím se v Kroměříži u pana doktora Třasoňě, ale nemám z toho moc dobrý pocit, pan doktor mi spostu věcí neřekne.
Mám otázky zda je nějaká šance, že mé mladé tělo se s tím popere.za jak dlouho očekávat ústup karcinomu Že metastáza nebude život ohružující nebo mi bude zbývat jen pár let? Z toho všeho co jsem se na internetu dočetla, kde se píše že pokud se objeví matsatázy, tak pacientka přežije pouza pár měsíců. Nevím jestli se to netýká spíše už mnohočetných rozšířených metastáz. Nejspíše bych neměla mnoho věcí číst a hledat na internetu, proto se raději chci obrátit na názory Vás lékařů.Chemoterapii snáším velmi dobře, žádné nevolnosti.

Nyní je to už teda měsíc mám léčbu chemoterapií, jak se dá sledovat jestli léčba působí? Mohu lékaře poprosit aby mi provedl třeba sobo, zda se uzliny v podpaží zmenšili, nebo zda se i nádor nepatrně zmenšuje?

Děkuji a omlouvám se za vyčerpávající informace.

Pavlína

MUDr. Martin Šmakal, 16. 2. 2012

Dobrý den, chápu vaší situaci a obavy. Neoadjuvantní chemotherapie se jistě bude vyhodnocovat a správný čas určí lékař.Bývá to tak po 3 cyklech, ale neplatí to absolutně. Metastázy jsou velmi často život limitujícím faktorem, trvalé vyléčení bývá ojedinělé. Nicméně dlouhé prodloužení délky života / např. o několik roků/ není vyjímečné. Metastázy do mozku jsou obzvláť nebezpečné a často špatně léčitelné.Pokud se ale něco objevilo na RTG hlavy, pak by šlo spíše o postižení kostí lebky než o postižení mozku...Ale držím palce , bez metastáz by naděje na trvalé vyléčení byla daleko reálnější.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři