Dotaz 1455

Dotaz, 7. 7. 2012

Dobry den,muj tatinek uz rok nemluvi,jen sypal,pres pul roku chodil na ruzna vysetreni,odebirani vzorku a pod. nakonec mu diagnostikovali rakovinu hrtanu,kdyz mu byl vysvetlen prubeh operace,tzn. ze by uz nemluvil,ztratil cich a vlastne dychal otvorem v krku,operaci odmitl,boji se porad rika,ze jestli tu ma byt 2-3 roky po operaci jako mrzak,radsi umre takhle,bojim se o nej a nevim co s nim bude dal,proto vas prosim,co se s nim bude dit dal nebo jak mu pomoct popr. na co se mam pripravit,je strasne tvrdohlavy,nechci ho nijak do niceho nutit,ani by se nedal,ani nevim jestli se rozhodl spravne,rekl jen,ze nejde,ze by to nezvladl,ze pry se toho boji,predem mockrat dekuji za straveny cas pri odpovidani,s pozdravem Jana L.

MUDr. Martin Šmakal, 7. 7. 2012

Dobrý den, toto co popisujete je opravdu častý problém a hodně záleží jak na samotném jedinci - on rozhoduje o svém zdraví- tak i na okolí jako je lékař a rodina.Pokud je skutečně léčebný postup tak jednoznačný a účinný, pak bojuji jako lev , abych to pacientům vysvětlil, aby to nevzdávali, třeba i přes určité zhoršení kvality života , jako může být např. ztráta hlasu. Je však mnoho situací, kdy dokáži pacientovo stanovisko pochopit a snadno akceptovat, přestože sám bych volil jinou cestu...Neznám přesný rozsah onemocnění vašeho tatánka, ale pokud se odborníci shodují, že mu mohou prodloužit život o 2-3 roky, pak bych neváhal a volil léčebnou variantu.
Ale víme všichni , že někoho prostě přesvědčit nelze.na druhou stranu, tito pacienti u svých rozhodnutí často váhají a často jej během pár dní či týdnů mění...

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři