Dotaz 1456

Dotaz, 8. 7. 2012

dobrý den, mamince zjistili v lednu zhoubný nádor, chovající se jako metastáza, na levé straně krku, který byl vyoperován, na CT a PET nenašli nic. Podstoupila chemo + nyní 34 ozáření.. ozáření v oblasti krku je dost bolestivé.. máme strach, že hlavní nádor roste v jiné části, prosím o váš názor jestli jste se s něčím podobným setkal a případné rady ke stravování.. děkujeme

MUDr. Martin Šmakal, 8. 7. 2012

Dobrý den , s něčím podobným se setkává každý onkolog poměrně často. Mluvíme o neznámém prim. nádoru s tím , že jsme zachytili pouze metastázy či
či uzlinové postižení. Váš strach je sice oprávněný , ale lepší metoda než PET či CT prakticky není, takže dopátrat se takového prim. zdroje je opravdu nelehké.
Proto v určitých časových intervalech některá z těchto vyšetření opakujeme, abychom se , byť se zpožděním, ale přece prim. zdroje dopátrali. Ten vhodný interval na opakování různých vyšetření je cca 3-6 měsíců dle složitosti metody a zátěže pro pacienta.
Stravování bych upravil dle doporučení radiotherapetů, přece jenom byla při ozáření asi také trochu poškozena sliznice dutiny ústní, a tak by jídlo nemělo býti moc horké či kořeněné.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři