Dotaz 1574

Dotaz, 15. 11. 2012

Dobrý den pane doktore,
mám na vás dotaz ohledně karcinomu prsu. Byl mi diagnostikován v roce 2009 ( bylo mi 36let ), následovala néčba chemo TAC, pak operace nádoru a následná chemoterapie. Dva roky po léčbě se zdálo vše v pořádku, ale letos na jaře jsem si v jizvě opět nahmatala bulku, která byla rovněž karcionogenní. Následovala operace, radioterapie a léčba tabletami Xeloda/Navelbin. Prášky jsem dobrala před cca 14dny, následovalo vyšetření břicha a plic. Břicho je v pořádku, ale na plících se objevil malý uzlík. Zatím se neví co to je, mám obavy z metastáze a jsem zoufalá. Není mi jasné, že po tak krátké léčbě by se nádor tak rychle rozšířil, nemohu tomu uvěřit. Nález na plících je na druhé straně než operované prso. Prosím vás o radu, jsem zoufalá, vše jsem během léčky dodržovala a snášela dobře, prostě nevím co mám dělat. Je možné, že jde o planý poplach? Hodně trpím na průdušky ( tím se teď uklidňuji ) jen mě zarazila rychlost, s jakou by nádor opět postupoval...Cítím se dobře, markry mám dle lékaře v pořádku. Děkuji vám srdečně za vaši odpověď.

MUDr. Martin Šmakal, 15. 11. 2012

Dobrý den, zcela chápu Vaše obavy a musím říci, že ve vašem případě se těch obav jen tak nezbavíte. Pokud došlo k recidivě nádoru budeme u Vás všichni ve střehu dalších mnoho let. Ale to neznamená, že je vše špatné... Lokální recidiva je vždy mnohem lepší než vzdálené metastázy...Tam je naděje na trvalé vyléčení velká, u vzdálených metastáz malá. Co se týče nálezu na plicích - to bych musel přímo vidět snímek, abych mohl kvalitně odpovědět.Malé uzlíky lze však po odborné stránce vždy jen těžko specifikovat, nezbývá než počkat pár měsíců a ukáže se o co jde.
Zatím bych nepropadal panice, takövých drobných nálezů na plicích vidím spostu a často to nemá s nádorem nic společného... Držím palce a napište, jak to dopadlo

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři