Dotaz 1693

Dotaz, 27. 3. 2013

Dobrý den,
mému tatínkovi byla zjištěna rakovina tlustého střeva. Jenže nějak tápeme ve výrazech, které jsou zapsány v "papírech" a na další konzultaci čekáme.
Tumor zasahující od č.10 na č.3 průměr asi 3 cm. Zejména na č.1 destruující celou stěnu a infiltrující denonnviliersovu fascii a velmi intemně naléhající na střední část prostaty. Lu až do 18 cm hloubky bez tvětšení.
Výsledek hist.-invazivní adenoca intest. typu středně dif.
Mohla bych poprosit o vysvětlení? co nás čeká a jaká je prognóza?
Dále mu na prvním vyšetření řekli, že bude mít vývod, že bude konečník odstraněn a dnes mu naopak řekli, že se budou snažit nádor zmenšit a střevo zvětšit-zprůchodnit? Tím si nejsem jistá, tatínek to podával velice neurčitě, příště už půjdu s ním.
Můžu se zeptat na Váš názor? Předem děkuji

MUDr. Martin Šmakal, 27. 3. 2013

Dobrý den, ta čísla v popisu nádoru signalizují, kde je nádor umístěn. Je to popis odpovídající ciferníku hodin. Zda bude vývod či nebude záleží většinou na tom, jak daleko je nádor lokaliován od vlastního řitního otvoru, což přesně nepopisujete, proto na to nelze reagovat. To, že uzliny jsou bez zvětšení, je dobrá zpráva, to by mohlo znamenat , že to nejsou postiženy nádorem. Ale hodně napoví až pooperační histologie, pak lze říci něco více o prognoze.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři