Dotaz 1710

Dotaz, 16. 4. 2013

Moje žena 62 let má rakovinu žlučníku a hlavy pankreatu + metastázy do jater chodí na chemoterapii v rámci paliativní léčby. Jaký je váš názor na určité možnosti v rámci alternativní mediciny, která je u nás přehlížena, ačkoliv jsou mediálně známé dobré výsledky, bohužel ale také často zneužívána různými dobrodruhy. Je škoda, že oficiální výzkum se vůbec nezabývá možností výrazně omezit nežádoucí účinky chemoterapie. Proč je využití přírodních látek oficiálně tabu? Existuje u nás někde oficiální pracoviště, kde může onkologický pacient mít kontrolovanou péči , pokud by chemoterapii nechtěl?

MUDr. Martin Šmakal, 16. 4. 2013

Dobrý den, s alternativní léčbou je to velký problém z mnoha směrů. Za prvé , co pod tento pojem zahrnovat. Léčba na dálku dle fotky, pití vlastní destilované moči, žraločí chrupavky, předávání energie na dálku atd to jsou všechno pro standardní medicinu těžko stravitelné pojmy... Léčba bylinkami, akupunkura,akupresura, metody asijských therapií to je pravý opak, kde jistě mnoho bude smysluplného. Není však pravda , že se standarndní medicina nezabývá možnostmi jak omezit nežádoucí účinky chemotherapie. Domnívám se , že byste byl překvapen, jak velké a dlouhé celosvětové kongresi se zabývají právě jen touto problematikou.Největší z nich je každoročně v Nerw Yorku a účastní se ho mnoho tisíc lékařů, většinou onkologů. Oficální pracoviště pro kontrolovanou péči - to je termín , kterému nerozumím. Nevím , co to je kontrolovaná péče. V důsledku je každé péče kontrolovaná a v našem oboru obzvláště pečlivě počínaje státními autoritami jako je ministerstvo zdravotnictví či státní ústav pro kontrolu léčiv či centr. etická komise až po jednotlivé lékaře ve zdrav. zařízeních.
Nicméně s alternativní léčbou nutno nakládat opatrně, jejich průkaznost je velmi velmi velmi často nespolehlivá na malých souborech pacientů, často nespolehlivá a kdybychom my někdy presentovali takovéto výsledky , tak by nás brzy vyhodili ze seriozní mediciny

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři