Dotaz 1961

Dotaz, 18. 5. 2014

Pane primari,da se nejak primet imunitni system,aby spolupracoval pri boji s nadorem?Jde touto cestou treba prave biologicka lecba?Jak to s ni je,proc neni vhodna pro vsechny a neni o ni tolik slyset pri leceni onkologicky nemocnych,jako o ozarovani a chemoterapii?A dovolte jeste jednu otazku ohledne chemoterapie,protoze se podava v cyklech,nemuze si na ni v prubehu techto cyklu nador vytvorit rezistenci?

MUDr. Martin Šmakal, 18. 5. 2014

Dobrý den, imunitní systém člověka je natolik složitá věc, že přimět ho , aby spolupracoval při boji s nádorem je velmi velmi složité. Zatím se to daří tak z jednoho procenta a čím je výzkum dále, tím se to zlepšuje.Biologická léčba je něco trochu jiného a léků, které pod to řadíme je mnoho . Nádory nejsou homogenní skupinou a proto se i různě léčí a i různými léky.Proto nelze každá biol. léčba použít na všechno.
Co se týče resistence, pak máte tak trochu pravdu. Vznikat může, ale jde o to , že chemotherapii nelze podávat denně, tak jako třeba léky na tlak ne nebo na vysoký cholesterol. To by organismus nevydržel. Proto jsou tam ty několikadenní pauzy

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři