Dotaz 1963

Dotaz, 22. 5. 2014

Pane doktore,slysel jste ze by odvar z pampelisek mohl pomahat v boji s nekterymi nadorovymi onemocnenimi?Je uvadena leukemie,rakovina prostaty a prsu.Moc se mi to nezdalo,vzdyt pampeliska je povazovana za plevel,tak jsem patrala a opravdu existuje klinicka studie a probihajici vyzkum,ktery ma vysledky velmi dobre.Problem vsak je,ze to asi skonci nekde v supliku,protoze dokud farmaceuticke firmy nebudou umet vyrobit lecive latky synteticky,tak z toho nemuze byt patent a tedy zadne velke penize...pred par dny probehl na CT24 rozhovor s uznavanou vedkyni Blankou Rihovou,ktera tyto zvlastni praktiky farmaceutickeho prumyslu potvrdila,kdy uvedla,ze v nedavne minulosti se testovala latka,ktera mela skvele vysledky proto nadorovemu rustu,ale ve farmaceuticke firme se vymenil management a tomu uz to neprislo tak financne lukrativni a vyzkum byl zastaven.Tak nevim, myslite ze je mozne nebo dokonce pravdepodobne,ze by se farmacii moc nelibilo,kdyby prisel levny lek na rakovinu,ktery by nejen lecil,ale i vylecil?

MUDr. Martin Šmakal, 22. 5. 2014

Dobrý den, pokud znám farmaceutické firmy, pak se domnívám , že na jednu stranu jde sice ekonomické zájmy, ale na druhou starnu pokud tyto firmy vyvinou lék , který výrazně pomáhá léčit lidi či zachraňovat životy, pak to převáží nade vším. Navíc to firně udělá i dobré renomé do budoucna. Ale máte pravdu, že každý konkurenční preparát znamená pro jakoukoliv firmu snížení zisků a to obecně není nic příjemného. Jen málokdo na tomto světš se však bojí , že by lék z pampelišek nějak výrazněj ovlivnil protinádorou léčbu jako celku. I když by se zjistilo, že lék z pampelišek má efekt, jistě to nebude zázračný lék , který vyléčí všechny nádory..
A nových léků se každý rok v boji s nádory objeví desítky ne - li stovky. Myslím si , že farma firmy z léku z pampelišek strach nemají...

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři