Dotaz 1990

Dotaz, 18. 6. 2014

Pane primáři, já bych se rád také zeptal na jeden preparát, který není zařazen mezi standardní léčbu onkologických chorob. Předem se omlouvá, tuším že tyto dotazy asi moc rád nevidíte...ale přece jenom, jde mi o přípravek Laetril a jeho IV formu. Je legální v USA a to přece není rozvojová země...já už jsem vám asi 2x psal, mám synoviální sarkom, RT i CHT byla neúspěšná, vy jste mi odepisovat, že tento typ nádoru není ani na jednu metodu citlivý, nevím, proč mi ji tedy lékaři vůbec dávali...??Můj praktický lékař (a není to žádný šarlatán) mi doporučil vyzkoušet MMS, tak snad ho nezavřou..., ale když to začínají doporučovat i lékaři, nemůže na tom opravdu něco být?Co vy byste třeba osobně doporučil z toho velkého množství alternativních možností léčby rakoviny, co vám osobně se zdá jako nadějné?Vím, tonoucí se stébla chytá, ale většina pacientů k těmto metodám přistoupí až když jiné klasické metody vyčerpá (včetně mně), ale život máme jenom jeden a já to zabalit nechci...co myslíte, kdo má pravdu, alternativa či klasická medicína? Já myslím, že pravdu má ten kdo vyléčí a vyléčené jsou na obou stranách barikády...ale proč, nevím jak to vhodně popsat, ta alopatická ješitnost tu alternativu tak zavrhuje?? Předem se omlouvám za tento zvláštní dotaz, ale i tak moc prosím o odpověď nejen jako lékaře ale i člověka se zkušenostmi, Matěj

MUDr. Martin Šmakal, 18. 6. 2014

Dobrý den, budete možná překvapen , ale já s Vámi v mnoha bodech souhlasím a nejsem zásadním odpůrcem jiné než klasické léčby. Jen vždy zvažuji serioznost dat, která jsou předkládána a následně - a to hlavně - možný benefit pro pacienta vůči riskování, že onen lék nezabere, což je v případě onkol. onemocnění mimořádně vážná věc, často ohrožující život.
Ale popořadě bez emocí : Lékaři vám dávali CHt či RT proto, že tam jistá účinnost je. Není v porovnání s účinností u jiných nádorů tak dobrá, ale přece jenom trochu to účinnné je. Navíc ta účinnost záleží na lokalitě na velikosti dávky při RT atd. Na to nejsou úplně jednoznačná data, takže účinnost odhadujeme ze studií, která nám mohou dát velmi blízké informace, ale ne zcela ty, které by byly zcela shodné na Váš nádor , jeho velikost, uložení atd, atd.
Je však pro nás lepší pomoci třeba 20% pacientů než nikomu. Máme jindy úspěšnost až 80či 90% / to neznamená vždy vyléčení !!! ale třeba zmenšení nádoru či dočasné zastavení jeho růstu apod/ někdy však třeba jen 10 %.Záleží většinou na typu nádoru a jeho rozsahu.
Nechci teď mluvit za PL, ale já bych si nedovolil mluvit do medikace neurologovi či internistovi, protože míé znalosti jsou v tomto směru za léta, kdy to prakticky nedělám natolik chabé, že znám z jejich oborů hlavně to , co se týká společné onkol. problematiky. Ale jak léčit boreliozu či vysoký cholesterol bych si rozhodně netroufl a
přestože se PL klaním pro jejich znalosti ze všech medicínských oborů , tak jsem si téměř jist, že o onkologii a léčbě takových to nádorů namají dostatečné znalosti a už vůbec ne praktické zkušenosti.
Pokud někdo indikuje léčbu, která není v ČR či EU schválena pak si na sebe bere i příslušnou zodpovědnost, pokud např dojde k nežádoucím účinkům, které poškodí pac. atd. Co se týče obou stran barikády a vyléčených lidí, pak je nutné brát v úvahu seriozní data a ne to , co si kdo napíši a zveřejní na internetu. to může dnes prakticky cokoliv a serioznost podkladů je pak jiná věc. Registrace a legálnost léků je v různých zemích různá a to jak po právní stránce , tak po po stránce odborné.
Já ve chvíli , kdy nemám pacientovi co lepšího nabídnout, pak prakticky nikdy neprotestuji , aby vyzkoušel jinou alternativu, pokud o ni nevím , že má třeba mimiřádnou toxicitu / to je např pokus o tzv vyhladovění nádorů hladovkou apod. nesmysly/. Třeba něco z těch dosud nezavedených léků či metod oni pomoc přinese.
Ale v nabídce je podobných možností tisíce a kterou zvolit - to já neumím doporučit.
Jen pro zajímavost zavedení jednoho léku do praxe trvá standardně kolem 20let od počátku výzkumu a stojí to často kolem 20miliard korun!!! Kontroly jsou mimořádně tvrdé a zapojen je do výzkumu prakticky celý svět a podvody jsou v tomto zcela vyjímečné, což posléze potvrdí i praxe, která ukáže, zda výsledky výzkumu byly pravdivé. Výzkum alternativních metod či léků nemá většinou dostatečné odborné ani finanční zázemí, aby takto seriozní výkum provedl. A pak jsou to jen ojedinělé výsledky často bez kontrol další subjektů .
Takovéto výzkumy jsou pak pro odbornou vyřejnost zcela nepřijatelné, nelze na jejich podkladě doporučit daný lék dalším stamilionům lidí této planety.
A tomto směru mám zkušenosti, jako málokdo v ČR, neboť již od dob těsně po sametové revoluci pracuji s celým svým týmem na klinických studiích a vývoji nových léků právě pro onkol. pacienty.
Ješitnost je jistá mužská vlastnost, která je nám asi dána do vínku častěji než ženám , ale upozorňuji, že představa, že zachráním někomu život je pro mne stotisíkrít důležitější než moje ješitnost a mnho měsíců či let mne to hřeje na srdci, když se mi něco takového podaří zvl. v případě, kde ta šance nebyla vysoká. Rozhodně bych do nikoho necpal chemotherapii, kdybych věděl, že ho banán či pomeranč vyléčí stejně.
To mi věřte.

moc zdravím a držím palce , ať Vám pomůže léčba , ať to bude jakákoliv

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři