Dotaz 1991

Dotaz, 21. 6. 2014

Pane primáři, chci se zeptat, proč se nabízí léčba chemoterapií u rakoviny slinivky břišní, když šance jsou špatné s léčbou i bez ní? Jaký je benefit pro nemocného s léčbou? Jak se rozhodnout? Jinak bych chtěla poděkovat za krásný příspěvek na dotaz níže, v žádném článku jsem to tak krásně podané nenašla, kvalitní dotaz a ještě lepší odpověď. Děkuji. L.

MUDr. Martin Šmakal, 21. 6. 2014

Dobrý den, jsem rád pokud jsem vás všechny svou předchozí odpovědí nezklamal. Skutečně nejsem zavilý nepřítel jiných léčebných metod než jsou ty moje, to bych nikdy nemohl pracovat v oblasti výzkumu nových léků proti nádorům,ale za svůj život jsem setkal / bohužel/ s tolika nepotvrzenými výzkumy, že si již dlouho dávám pozor na to , čemu věřit a čemu ne. A je jedno jestli je to v oblasti seriozní či alternativní mediciny.
Měla byste mě občas vidět , jak nevěřícně kroutím hlavou nad některými závěry ze studií, které patří k té mé medicině a jak požaduji potvrzení výsledků na větším počtu pacientů atd. No a co se týče léčby nádorů slinivky, tak jste velmi blízko pravdy , že je to sporné. Benefit je ten, že pacient je stále léčen, stále se bojuje s nádorem. Toto pacient vnímá většinou daleko lépe , než čekání na smrt, i když výsledky jsou obdobné u lokálně pokročilého nádoru. U nádoru s metastázami / což je poněkud překvapivé, protože je to horší situace/ umíme pomoci lépe, tam pacient přežívá s léčbou skoro rok, bez ní 6 měsíců . Vím , že to není valný výsledek, ale je to po dlouhé době v léčbě rakoviny slinivky první lepší zpráva... Rozhodnutí často nechávám na pacientovi, je to velmi individuální, ale z praxe Vám mohu říci, že si pacienti většinou vyberou léčbu a věří , že zabere...

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři