Dotaz 1992

Dotaz, 24. 6. 2014

Pane primari,chtela bych se zeptat co jist a nejist pri onkologickem onemocneni.Muj bratr ma neoperovatelny karcinom plic,bohuzel ma i spatnou krev a neni mozne podat CHT,lozisko je pouze ozarovano.Je mozne zlepsit bratruv stav stravou?Bratr se citi lip na syrove strave(ovoce,zelenina,stavy),po varene je unaveny,spavy,nervozni..myslite,ze muze strava byt jen ovoce a zelenina?Co rikate na nazor,ze telo ma seberegeneracni schopnosti,ktere lze aktivovat prave syrovou stravou a zlepsit tak stav nemocneho pri lecbe? Zuzka,Praha

MUDr. Martin Šmakal, 24. 6. 2014

Dobrý den, pestrá strava je základem pro standardní vývoj člověka.
Bohužel u takto pokročilých nádorů, jak líčíte u vašeho bratra, je příjem potravy limitován oním nádorovým onemocněním, které často způsobuje výrazné nechutenství. Myslím si, že pokud bude bratr schopen jíst cokoliv bude to lepší než nic. Ale jak znám tu situaci, většina pacientů si posléze vybírá jen několik málo druhů jídla, která jakžtakž tolerují.
Např. maso často odmítají. Tělo má jistě vlekou seberegenerační schopnost, ale že by tato schopnost závisela na syrové stravě - tak to jsem opravdu nikdy seriozně nečetl.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři