Dotaz 1995

Dotaz, 26. 6. 2014

Dobrý večer,
znovu píši ohledně mé maminky , která má karcinom slinivky břišní T3MONO, PET z 03/2014 negativní . Operace v 01/2013 po té chemoterapie gemzar 6 seríí. Po kontrole CA 19-9 200 CEA v normálu. Pí doktorka to vidí pozitivně, prý hodnoty jdou i do tísíců, pokud maminka přibírá na váze, je jí dobře, tak je vše ok i biochemie je výborná i krevní obraz. můj dotaz proč když onkomarker CA 19-9 se stále zvyšuje s tím paní doktorka nic nedělá a nenabídne znovu chemoterapii ? Paní doktorka mi říkala, že neříká špatné zprávy, nikdy mi přímo neodpoví, prý onkomarker může být zvýšený i ze zánětu...ale Vy jste psal, že pravděpodobně se nemoc vrací. Tak proč jí neléčí? Vím že slinivka je velmi těžké onemocnení. Máme se obrátit na jiného lékaře? Nebo vyčkat na PET v listopadu? Co když bude pozdě?
Moc se omlovám, ale jsem zoufalá.
Děkuji za odpověď.
Holcová

MUDr. Martin Šmakal, 26. 6. 2014

Dobrý den, rozhodně jsem nepsal, že se nemoc pravděpodobně vrací.
Psal jsem , že takto vysoká Ca 19.9 není nic povzbudivého a že nebezpečí recidivy je velké nehledě na tento marker , ale už pro výchozí stav onemocnění. Opravdu může tento marker být zvýšen i jinými nenádorovými procesy a pokud pac. prosperuje a má negat. PET je to naopak povzbudivé.
Léčit se obecně nemá jen kvůli zvýšeným onkomarkerům právě proto, že mohou být zvýšeny i něčím úplně jiným než nádorem. Navíc recidiva karcinomu slinivky by stejně byla jen velmi těžko léčitelná, takže nebezpečí z prodlení skutečně nevidím.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři