Dotaz 2037

Dotaz, 22. 8. 2014

Dobry den pane primari,ja bych rada vedela neco o statistice uspesnosti lecby onkologickych pacientu.Vsude se uvadi 5lete preziti..co kdyz nekdo(je to i pripad me maminky,zemrela po 5 a pul letech od diagnosy) prezije techto kvotnich 5 let diky lecbe,ale pak umre prave na tuto nemoc.Znamena to tedy,ze ve statice je vedeny jako vyleceny z rakoviny, i kdyz je mrtvy?Nemelo by se brat vyleceni,jako ze nekdo zemre na neco jineho nez rakovina?Nejsou ta cisla uspesnosti ponekud zkreslena?Pane primari a jeste dovolte otazku ohledne lecby rakoviny teplotou..nasla jsem nejake publikace,ze pri teplote nad 41stupnu likvidujs imunitni system nadorove bunky.Je to pravda? Neslo by u pacientu teto lecby nejak vyuzit,alespob treba v ramci doplnkove lecby?Dekuji za odpovedi.Wielova Ania

MUDr. Martin Šmakal, 22. 8. 2014

Dobrý den, za ta léta , co dělám onkologii a velkou část svého profesního života věnují léčbě svých pacientů v rámci klinických studií musím říci, že něco pravdy na tom , co se ptáte bude.
Ale po pravdě: 5ti leté přežití je jistý statistický údaj, kdy riziko recidivy klesá na minimum. Proto souhlasím , že správná formulace je , že 5ti leté přežití u pac. s nádory je ... My víme, že malé procento recidivuje a následně umírá i později a v rámci Národ. onkol. registru je toto přesně vedeno. Takže máme přesná čísla i o úmrtích později než do 5ti let. Laiky však většinou zajímá, kdy budou defintivně vyléčení a odpověď , že nikdy je zavádějící, protože ta šance , že se to vrátí po více než 5ti letech je skutečně malá. Jsou však typy nádoru / ledvina , melanom kůže/, kde si dáváme větší odstup než 5 let. Tyto nádory recidivují po 5ti letech častěji než ostatní, ale i tak poměrně málo často.
Co se týče zvýšené TT, pak sama jistě víte, že organismus bojuje s infekcí zvýšením teploty, protože to viry či bakterie nemají rády. Nádor. buňka je také jistým vetřelcem v organismu, na nějž tělo nezřídka reaguje zvýšením teploty. Hypertermie se občas v některých léčebných schematech využívá, ale je to spíše doplňková metoda než nějaký průlom v léčbě zhoubných nádorů.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři