I ženy po chemoterapii mají šanci na dítě

Počet žen, které přežívají onemocnění zhoubným nádorem i leckdy drastickou léčbu, stále stoupá. S tím také stoupá počet žen, které by chtěly dítě. Pro tyto ženy stále existuje šance na otěhotnění. Dokonce hned několik.

Počet žen, které přežívají onemocnění zhoubným nádorem i leckdy drastickou léčbu, stále stoupá. S tím také stoupá počet žen, které by chtěly dítě. Pro tyto ženy stále existuje šance na otěhotnění. Dokonce hned několik.

Léčba nádoru není příjemná nikdy.

Spolu s bolestí se dostavuje i strach, co bude dál. Čím dříve se na rakovinné bujení přijde, tím je větší šance na uzdravení. Pokud k vyléčení skutečně dojde, mnoho žen může pomýšlet na otěhotnění. A začne si klást otázky, zda vůbec miminko mít ještě může. Lékaři v současné době nabízejí hned několik metod řešení.

Vhodný přístup pro mě?

Jaký přístup nakonec žena zvolí, závisí na mnoha faktorech: typu rakoviny, typu použité léčby (zda je pro léčbu zvoleno ozařování, chemoterapie, chirurgický zákrok, či kombinace), věku, době do započetí léčby (opatření pro pozdější možnost otěhotnění je nutno provést před započetím léčby). Všechny tyto faktory musí lékař zhodnotit a poté navrhne pacientce nejvhodnější metodu.

Ochrana pro vaječníky

Pohlavní ústrojí ženy leží v oblasti pánve. Veškeré ozařování oblasti pánve tedy může poškodit právě rozmnožovací ústrojí, přesněji vaječníky. Při místním ozařování pánve lze podstoupit operaci nazývanou transpozice ovarií, tedy přesun vaječníků. Při tomto zákroku jsou vaječníky chirurgem přemístěny na místo, které leží mimo ozařovanou oblast. A tímto jsou ochráněny. Metoda má ale i určitá úskalí a komplikace.

Pro pacientky, které mají podstoupit celkovou léčbu – chemoterapii či ozařování celého těla –, existuje i jiná možnost. Provádí se tzv. kryoprezervace, metoda zmrazení embrya, které bylo oplodněno in vitro (ve zkumavce). Tato metoda ale vyžaduje oddálení začátku léčby rakoviny o dva až čtyři týdny.

Existuje také možnost zamrazit pouze vajíčka či tkáň vaječníků, kdy se vajíčka uchovají pro pozdější oplodnění. Tkáň vaječníků může být po léčbě transplantována zpět do pánve pacientky a může dojít i k přirozenému početí. Posledně jmenované metody jsou velmi nové a lze je do jisté míry stále ještě nazývat „experimentálními“.

Darované vajíčko, moje dítě

Další možností, jak ochránit vajíčka, je užívání speciálních léků. A v neposlední řadě i metoda oplodnění vajíčka od dárkyně „ve zkumavce“. Tento přístup lékaři navrhují v situacích, kdy se ženám i přes všechna opatření nedaří otěhotnět.

Existuje tedy mnoho možností, jak ženám, které podstupují léčbu nádorového onemocnění, pomoci. Ženy po prodělané rakovině toužící po dítěti rozhodně nemusejí propadat panice a ztrácet naději. Pokud je to i váš případ, nebojte se své obavy diskutovat se svým lékařem a zeptat se na možnosti oplodnění.

(tek)

Zdroj:

  • Present and Future Fertility Preservation Strategies for Female Cancer Patients, časopis Obstetrical & Gynecological Survey. 63 (11): 725–732, November 2008

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři