Po léčbě rakoviny plic: Co dál?

Přečtěte si několik otázek, na které byste po ukončení léčby mohli nebo měli chtít znát odpovědi.

Kdy na kontrolu?

Všichni onkologicky nemocní musejí být trvale sledováni. To znamená, že onkolog, který pacienta léčí, si jej buď ponechá v péči, nebo jej v případě, že šlo o léčbu ve specializovaném centru, může „předat“ zpátky do péče oblastního onkologa nebo pneumologa (plicaře). Cílem pravidelných kontrol je zachytit případný návrat nemoci včas a začít v takovém případě co nejdříve s léčbou. Je tedy potřeba, abyste pokaždé, když odcházíte z nemocnice, přesně věděli, ke komu a kdy se máte dostavit na následující kontrolu. Je dobré také vědět, jak se může projevovat návrat nemoci a kam se obrátit v takovém případě – s některými příznaky je totiž vhodné navštívit nejprve praktického lékaře, jiné patří rovnou do rukou onkologa.

Jak poznám relaps?

Návratu rakoviny se odborně říká relaps. Příznaky relapsu rakoviny plic se nijak neliší od prvních příznaků onemocnění. Zpozorněte při výskytu déletrvajícího kašle a pravidelně se važte, abyste si včas všimli nevysvětlitelného úbytku na váze.

Mohu zase kouřit?

Prodělali jste rakovinu plic, tím pádem už víte, že máte k této nemoci bohužel sklony. I pokud to vypadá, že jste se s nemocí poprali, v žádném případě tedy nepokračujte v kouření nebo s ním nezačínejte. Pokuste se také vyhýbat zakouřeným prostorám. Pokud s odvykáním kouření bojujete, poraďte se s praktickým lékařem, kde je nejbližší Centrum pro léčbu závislosti na tabáku – to jsou pracoviště, kde pro vás zkušení odborníci najdou pochopení a mohou vám nabídnout pomoc, a to včetně léků na odvykání.

Je něco dalšího, co dělat nebo nedělat?

Jinak se ale vraťte k aktivnímu životu do takové míry, do jaké to jen půjde. K preventivním opatřením návratu rakoviny pomáhá pohyb a tělesná zdatnost. Zkuste si najít takovou aktivitu, která vám vyhovuje a těší vás – nemusí to být rovnou posilování, „počítají“ se i svižné procházky nebo třeba tanec. Kromě toho může být, zejména pokud jste podstoupili plicní operaci, vhodná takzvaná dechová rehabilitace. Při té se třeba vdechuje a vydechuje přes speciální trubičku nebo se trénuje práce s bránicí. Když se dechovou rehabilitaci naučíte, můžete ji dělat bez problémů sami doma. Blíže vám jistě poradí v nemocnici nebo v lázních, a pokud ne, zeptejte se na dobrém rehabilitačním pracovišti.

Hrozí něco mým příbuzným?

Rakovina plic nepatří k nádorům, které by typicky byly „dědičné“ – není tedy žádný genetický test, který by měli děti či jiní příbuzní nemocných preventivně podstoupit. Náchylnost k rakovině se však dědí, proto jsou vaši sourozenci a děti pravděpodobně v trochu zvýšeném riziku onemocnění rakovinou plic. Je to pro ně zpráva, že by rozhodně neměli kouřit a měli by se vyvarovat dalších rizikových faktorů nádorových onemocnění, jako je třeba obezita

Může být má zkušenost užitečná?

Někdo, kdo podstoupil léčbu rakoviny, může ostatním nemocným a jejich blízkým nabídnout jak praktické zkušenosti, tak i pochopení – takové jako nikdo jiný. Pokud vám tedy nevadí o své nemoci hovořit s ostatními, zkuste se spojit s některou z neziskových organizací, které sdružují onkologicky nemocné. Přímo na plicní onemocnění se zaměřuje Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním (ČARO), větším projektem, který pod sebou sdružuje celou řadu organizací, pak je Liga proti rakovině Praha. Pořádají nejen různé akce, kde seznamují veřejnost s prevencí rakoviny, ale také setkání pacientů nebo třeba rekondiční pobyty aj.

Neostýchejte se organizace kontaktovat a zeptat se na současné možnosti spolupráce. Kontakt s lidmi, kteří si prošli nebo procházejí něčím podobným jako vy, může být velmi přínosný dokonce i pro vás samotné.

Více se dočtete v kapitole Rakovina obrátí váš život naruby: jak se s ním dál poprat?

Článek připravila: Lucie Kovářová

Zdroje:

MUDr. Jiří Votruba. Plicní rakovina: obecné informace pro pacienty. Brožura. Liga proti rakovině Praha. Dostupné na: https://www.lpr.cz/prevence-a-lecba/edukacni-a-poradenske-publikace

https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/zhoubne-nadory-prudusek-plic-a-pohrudnice-c33-34/o-zhoubnych-nadorech-prudusek-a-plic/

https://lungevity.org/for-patients-caregivers/lung-cancer-101

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři