Jaké jsou příznaky rakoviny plic?
Rakovina plic vás nejvíce ohrožuje, pokud jste muž kuřák mezi 50. a 70. rokem věku. I u žen a v mladších věkových kategoriích ale její výskyt stoupá.
Časná stadia, ve kterých se ještě rakovina neprorazila sliznicí průdušek a je tak možnost ji jednoduše vyléčit, jsou bohužel většinou zcela bez příznaků. Uvažuje se o preventivním vyšetřování ohrožených lidí, zatím ale v České republice tento program nebyl zahájen. Na plicní rakovinu se tedy obvykle přijde až v pokročilejší fázi, kdy začne člověku způsobovat obtíže.
Nejčastějším problémem je kašel, který je obvykle suchý, dráždivý, ale může obsahovat i hleny. Podezřelý by nám měl připadat kašel, který nechce několik týdnů ustupovat nebo se zhoršuje. Mnoho kuřáků ale kašle dlouhodobě kvůli chronickému zánětu průdušek – bronchitidě. V takovém případě je potřeba zpozornět, když se kašel zhorší nebo se změní jeho charakter.
Kromě kašle se může objevit jakýkoliv z následujících příznaků:
- dechové obtíže, jako například dušnost,
- bolesti na hrudi, v zádech nebo v rameni,
- vykašlávání krve,
- zastřený či hrubý hlas,
- časté plicní infekce, jako třeba zápal plic (pneumonie),
- stálý pocit únavy,
- dlouho neustupující horečka,
- ztráta na váze bez jasné příčiny.
Je nutné zdůraznit, že tyto projevy se vyskytují i u řady jiných chorob, nejen u nádorů plic. S podezřelými příznaky je dobré navštívit praktického lékaře, aby mohla být odhalena příčina obtíží.
Článek připravila: Lucie Kovářová
Zdroje:
MUDr. Jiří Votruba. Plicní rakovina: obecné informace pro pacienty. Brožura. Liga proti rakovině Praha. Dostupné na: https://www.lpr.cz/prevence-a-lecba/edukacni-a-poradenske-publikace
https://lungevity.org/for-patients-caregivers/lung-cancer-101