Jaké jsou příznaky rakoviny vaječníků?

Čím dříve se lékařům podaří diagnostikovat u pacientky nádor vaječníku, tím větší je šance na úplné vyléčení nemoci. Ženy by proto měly věnovat pozornost možným příznakům tohoto závažného onkologického onemocnění. Vůbec první se u pacientek zpravidla objeví tzv. syndrom „malé sukně“.

V současnosti bohužel neexistuje žádná účinná a spolehlivá metoda screeningu, která by dokázala jednoduše odhalit přítomnost zhoubného nádoru ve vaječnících v časném stadiu. Nepomáhají ani laboratorní vyšetření z krve, ani vyšetření prostřednictvím zobrazovacích metod, což se týká i pravidelných ultrazvukových vyšetření u gynekologa.

„Při podezření na přítomnost nádoru je však ultrazvuk prvním a nejlepším nástrojem k jeho odhalení nebo k rozhodnutí, zda je útvar v pánvi zhoubným nádorem či nezhoubným útvarem. Nejpřesnější je tzv. expertní ultrazvukové vyšetření, tedy provedené specialistou v onkogynekologickém centru, který má zkušenost s diagnostikou rakoviny vaječníků,“ říká prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., onkogynekolog a přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. 

Zvětšování objemu břicha, tzv. syndrom malé sukně

Projevy rakoviny vaječníků bývají poměrně nespecifické. Nejčastěji jde o:  

  • Přetrvávající pocit nepohody v břiše, jeho pobolívání
  • Přetrvávající nadýmání a plnost břicha, doprovázené jeho zvětšeným objemem někdy je tento stav označován jako tzv. syndrom malé sukně
  • Únavu bez zjevného důvodu
  • Časté močení
  • Trombózu

Zvětšený objem břicha může zapříčinit buď samotný rostoucí nádor, či jej způsobuje výpotek, tekutina v dutině břišní, odborně nazývaná ascites. Mezi příznaky rakoviny vaječníků mohou také patřit změny ve vyměšování stolice, které se projevují buď častější, anebo naopak výrazně sníženou potřebou. Objevit se mohou i bolesti zad bez zjevného důvodu.

Přítomnost karcinomu se někdy projeví až jako důsledek šíření nádoru mimo dutinu břišní, například dušností, pokud se ložiska zhoubných buněk nacházejí v hrudníku na poplicnici.

Podezření na rakovinu vaječníků? Co nejdříve jděte k lékaři

Pokud u sebe či někoho blízkého pozorujete uvedené příznaky, neváhejte s objednáním na gynekologii, případně se obraťte přímo na onkogynekologické centrum. Na druhou stranu v této fázi není rozhodně namístě panika. Popsané projevy totiž mohou signalizovat i několik jiných, méně závažných zdravotních obtíží, mimo jiné syndrom dráždivého tračníku, ovariální cysty či syndrom polycystických vaječníků. Rozhodujícím faktorem je zejména četnost i závažnost obtíží.

Článek připravila: Lenka Kadeřávková

Zdroje informací:
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/gynekologicke-nadory-c51-54-c56-57/nadory-vajecniku-a-vejcovodu/#projevy
https://www.mou.cz/c56-nadory-vajecniku/di80
https://www.nadace-hippokrates.cz/syndrom-male-sukne/
https://ovarian.org.uk/ovarian-cancer/ovarian-cancer-symptoms/

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři