Jaké jsou příznaky rakoviny prsu?

V časných stadiích nemusíte rakovinu prsu bez pomoci zobrazovacích technik vůbec poznat. Pokud ale podstupujete pravidelné samovyšetření, je dobré vědět, kvůli čemu je třeba zpozornět, a objednat se raději co nejdříve na vyšetření.

Součástí každoměsíčního samovyšetření (jak se provádí, najdete v Nebojte se (samo)vyšetření) je podrobná prohlídka prsů a jejich okolí v zrcadle a jejich detailní prohmatání, které slouží k odhalení viditelných změn na prsu, stejně jako podezřelých kožních a podkožních útvarů. V naprosté většině případů se jedná o tvary nezhoubné povahy (zejména cysty nebo fibroadenomy), ale je třeba to ověřit. Čím dříve se tak stane, tím lépe.

Na oko patrné změny

Kterých změn na prsu si můžete všimnout pouhým okem?

  • Změn velikosti či tvaru prsu, zejména nepravidelnosti ve tvaru bradavky a nepoměru ve velikosti prsů.
  • Vtažení bradavky způsobeného zkrácením vaziva v prsu v důsledku přítomnosti bulky.
  • Ďolíčků v kůži, přičemž prs může strukturou připomínat pomeranč, což může signalizovat ucpání lymfatických cév v prsu a být známkou zánětlivého karcinomu prsu
  • Nápadně viditelných žilek na prsu, které se mohou objevit při ucpaní cévy v důsledku bulky nebo zvýšeném krevním zásobení kvůli nádorovému růstu.
  • Mokvání kůže prsu či její šupinatění, často spojené se svěděním, nebo zarudnutí či ztmavnutí kůže prsu, někdy připomínající ekzém, doprovázené často pocitem horkosti a otokem.
  • Neobvyklého výtoku z bradavky (v podobě krve nebo hnisu), může se jednat o známku toho, že nádorové buňky vystýlají malé mléčné kanálky za bradavkou.

Změny patrné pohmatem

Co byste měli hledat v případě vyšetření pohmatem?

  • Hrbolek, zduření či zatuhnutí v některé části prsu nebo poblíž něho, tzv. bulku, která obvykle nebolí, je tvrdá a má nepravidelné okraje.
  • Ztluštění stěny prsu, které může být důsledkem bulky uvnitř lalůčků mléčné žlázy i ucpání lymfatických cév.
  • Neobvykle citlivé či dokonce bolestivé bradavky nebo kteroukoliv jinou část prsu.

Porovnávejte!

Změny na prsu spojené s karcinomem prsu se obvykle projevují jen v některé části prsu nebo na jednom prsu, proto při samovyšetření vždy porovnávejte své pocity v jednotlivých částech prsu a v prsou navzájem.

Změny se nemusejí projevit jen na prsu

V potaz byste neměli brát jen změny přímo na prsu, ale i v jeho okolí. Upozornit na něj může například bulka či otok v podpaží nebo nadklíčku.

Pokud u sebe kteroukoliv z výše zmíněných změn zaznamenáte, obraťte se na svého gynekologa či praktického lékaře. V případě, že jste již léčbu rakoviny prodělali, kontaktujte svého onkologa nebo přímo některé z center mamografického screeningu.

Více o tom, jak bude vaše vyšetření probíhat, se dozvíte v Nebojte se (samo)vyšetření!

Článek připravila: Kristýna Poulová

Zdroje:
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/nadory-prsu-c50/o-nadorech-prsu/#priznaky
https://ww5.komen.org/BreastCancer/WarningSigns.html
https://www.breastcancer.org/symptoms/slideshows/signs-and-symptoms  

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři