Homeopatie může s rakovinou pomoci, vyléčit ji ale nedokáže

Relativně velký počet lidí bojujících s rakovinou využívá homeopatické léky. Ty by jim měly pomoci povzbudit tělo v boji se zhoubným nádorem, zlepšit jejich fyzickou a psychickou kondici a ulevit jim od bolestí způsobených klasickou léčbou nebo samotným nádorem.

Homeopatie může s rakovinou pomoci, vyléčit ji ale nedokáže

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Přes všechny tyto úlohy, které by měla homeopatika plnit, nepodařilo se jejich skutečný přínos v léčbě rakoviny nikdy spolehlivě ověřit.

Regulátory homeopatie nezajímá, prodává se bez předpisu

Dějiny homeopatické medicíny se začaly psát v Německu v 18. století ještě před tím, než přišel velký rozmach medicínských postupů, které dnes označujeme jako „moderní“ nebo „západní“. Homeopatie je založena na principu „léčit podobné podobným“ a dále na potenciaci účinku látek jejich postupným ředěním a intenzivním třepáním, kterým se z nich má vyextrahovat jejich „vitální esence“. Homeopatie má za to, že vlastní léčebné schopnosti organismu lze zvýšit právě extrémně zředěnými substancemi vyextrahovanými z rostlin, minerálů nebo živočichů.

Homeopatická léčiva jsou dnes v lékárnách dostupná volně, bez lékařského předpisu. Tato skutečnost vlastně naznačuje nedůvěru většiny odborné veřejnosti v jejich účinnost, protože výdej látek majících prokazatelnou schopnost léčit závažná onemocnění, jako například rakovinu, je vždy vázán na lékařský předpis.

Účinek přesto nelze zcela vyloučit

Přestože velká část lékařů a vědců se k použití homeopatie v léčbě rakoviny staví nedůvěřivě nebo přímo odmítavě, existují i týmy, které s homeopatiky provádějí seriózní vědecké studie. Tak například v roce 2007 byl publikován článek, jehož autoři zkoumali vliv pěti různých homeopatik na rakovinu prostaty u laboratorního potkana. Podle závěrů výzkumného týmu se sice neprokázal žádný přímý vliv homeopatik na životnost nádorových buněk, avšak celkový výskyt i velikost nádorů prostaty byly významně nižší u zvířat, která některé z pěti používaných homeopatik dostávala.

(vek)

Zdroje:
Cassileth B. R., Deng G.: Complementary and Alternative Therapies for Cancer. The Oncologist
Jonas W. B.: Can Homeopathic Treatment Slow Prostate Cancer Growth? Integrative Cancer Therapies, 2007
www.ejcancer.info

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2

Čtěte dále
Genetika pomáhá „ušít“ léčbu rakoviny plic na míru

Genetika pomáhá „ušít“ léčbu rakoviny plic na míru

Genetické testování nádorové tkáně umožňuje rozlišit různé typy rakoviny plic. Na základě toho je pak terapie upravena na míru...

Wi-fi připojení jako spouštěč rakoviny? Mobily a mikrovlnka jsou podezřelejší

Wi-fi připojení jako spouštěč rakoviny? Mobily a mikrovlnka jsou podezřelejší

S rozvojem moderních komunikačních technologií dochází i k narůstání strachu z možného negativního vlivu na naše zdraví. O možném...

Sport je užitečný i pro onkologické pacienty

Sport je užitečný i pro onkologické pacienty

Podle nového doporučení amerických lékařů sdružených ve Společnosti pro sportovní medicínu by měli být lidé bojující s rakovinou podle...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.