S vyjmutím nezvětšených lymfatických uzlin na krku lze počkat

Chirurg to v případě odstraňování štítné žlázy pro papilární karcinom vidí jasně: pokud se jednou pustí do operace, nejraději by zároveň odstranil i uzliny. Většinou totiž bývají rakovinou zasaženy také.

S vyjmutím nezvětšených lymfatických uzlin na krku lze počkat

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Chirurg to v případě odstraňování štítné žlázy pro papilární karcinom vidí jasně: pokud se jednou pustí do operace, nejraději by zároveň odstranil i uzliny. Většinou totiž bývají rakovinou zasaženy také. Jde o riskantní operaci, proto by se mohlo zdát, že je tento postup výhodnější. Studie provedená lékaři v San Francisku však tvrdí opak; lepší je s operací posečkat a uzliny pozorovat.

Dr. Shen a jeho kolegové z Kalifornské univerzity zkoumali záznamy svých operací papilárních nádorů štítné žlázy za posledních deset let. Srovnávali výskyt komplikací a návrat onemocnění v případě vyjmutí štítné žlázy a uzlin krku najednou (189 případů) a ponechání uzlin na místě a jejich chirurgickém řešení až v druhé době (109 nemocných).

Najednou, nebo nadvakrát?

Nejvýznamnější komplikace takových výkonů na krku jsou krevní sraženina, která vyžaduje reoperaci, dočasný pooperační chrapot a trvalé poškození nervu ovládajícího hlasivky. V obou skupinách se tyto komplikace vyskytovaly stejnou měrou. Krátkodobé snížení hladiny vápníku v krvi se skoro dvakrát častěji objevilo v případě skupiny s vyjmutím žlázy a uzlin najednou.

Brzké vyjmutí uzlin chrání

Vyjmutí uzlin ochránilo příštítná tělíska častěji v případě vyříznutí žlázy a uzlin najednou (32,8 %) než při vyjmutí uzlin v druhé době (9,4 %). Další operace nebo jiná léčba pro návrat nemoci, ať na stejném místě, nebo jako metastázy kdekoli na těle, se vyskytla u obou postupů téměř stejně často (25,9 % najednou v. 29,2 % nadvakrát).

„Rádi bychom zdůraznili důležitost kompletního vyšetření centrální oblasti krku u pacientů s papilárním nádorem štítné žlázy,“ vysvětluje Dr. Shen. „Naše praxe zahrnuje fyzikální vyšetření, ultrasonografii a vizuální i palpační kontrolu této oblasti v průběhu operace. To vše má za cíl určit, zda je potřeba lymfatické uzliny odstranit.“ Autoři studie připomínají, že právě rozbíhají komplexnější studii na toto téma.

(zep)

Zdroj:
www.medscape.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1

Čtěte dále
5 novoročních předsevzetí pro každou ženu

5 novoročních předsevzetí pro každou ženu

Pokud patříte k těm, kdo ještě mají chuť dávat si do nového roku předsevzetí, máme pro vás nabídku těch...

Poznáte příznaky rakoviny prsu? Otestujte se!

Poznáte příznaky rakoviny prsu? Otestujte se!

Nečekejte, až vám lékař sdělí, že jste další obětí rakoviny prsu. Mohlo by být totiž pozdě! Sledujte proto průběžně...

Alternativní metody jako pomoc při léčbě rakoviny?

Alternativní metody jako pomoc při léčbě rakoviny?

Někteří odborníci se na takzvané „alternativní metody“ tradičně dívají s nedůvěrou. Mnoho pacientů však může z vlastní zkušenosti potvrdit,...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.