Spalničky – nová zbraň proti rakovině?

Očkování proti spalničkám je v ekonomicky rozvinuté části světa rozšířené a v Severní Americe a Evropě se podařilo toto virové onemocnění v podstatě vymýtit. Virus spalniček však zůstává ve středu zájmu týmů výzkumníků.

Spalničky – nová zbraň proti rakovině?

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Zlepšení dosavadní vakcíny proti spalničkám by mohlo napomoci zabránit více než 10 miliónům případů infekčního onemocnění a 150 tisícům úmrtí, která se stále následkem onemocnění spalniček ve světě dějí. Existuje však další důvod, proč je o očkovací látku proti spalničkám zvýšený zájem. Vědci přišli na to, že modifikovaný virus spalniček může být zacílen výlučně na buňky nádorového bujení. Máme tedy naději na novou léčbu rakoviny?

Přesměrování viru na jiný cíl

Pro celý proces jsou klíčové dvě bílkoviny, které tvoří kulatý obal obklopující genetický materiál viru spalniček. Tyto bílkoviny se vážou na receptorové molekuly vnější membrány hostitelské buňky a pomáhají viru proniknout a splynout s napadenou buňkou. Hlavní cíl je tedy přesměrovat útok viru spalniček specificky na rakovinné buňky. Otočný pohyb a jakýsi pákový mechanizmus hlavic bílkovin při kontaktu s receptory při průniku viru do buňky souvisí s infekčností viru spalniček. Tento složitý mechanizmus vědci vysledovali pomocí počítačového modelování.

Svítá naděje u rakoviny prostaty

Tento fascinující objev léčby virem neboli viroterapie může změnit život například nemocným s rakovinou prostaty. Ta zatím zůstává největším zabijákem mužské populace převážně v západním světě. Virus spalniček rakovinnou buňku prostaty napadne, s pomocí jejího genetického materiálu se rozmnoží a buňku usmrtí. Rakovina prostaty v pokročilém metastazujícím stadiu není stále léčitelná. Kmeny viru spalniček tak představují novou třídu účinných látek v terapii rakoviny a mohou být vhodným a bezpečným doplněním konzervativních léčebných postupů.

(Thom)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com
www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Porušená kontrola kmenových buněk může vést k rakovině

Porušená kontrola kmenových buněk může vést k rakovině

Výzkumníci mají nyní v rukou nový nástroj ke zkoumání rakoviny – a také novou příležitost najít nové léky na...

Co všechno hrozí našim plicím

Co všechno hrozí našim plicím

Jeden z nejhorších pocitů, jaký člověk může mít, je nemoci se pořádně nadechnout. Bohužel onemocnění, která ohrožují naše plíce a dýchací...

Rakovina prostaty ohrožuje plešaté muže. Ale jen některé

Rakovina prostaty ohrožuje plešaté muže. Ale jen některé

Nádorů prostaty by se měli více bát muži, kteří začnou ztrácet vlasy. Tato hrozba se ale netýká zdaleka všech....

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.