Vědci objevili způsob, jakým viry spouštějí rakovinu

V budoucnu bychom se mohli nechat očkovat proti virům, které jsou pravděpodobně odpovědné za vznik mnohem více druhů zhoubných nádorů, než byli vědci až dosud ochotni připustit.

Vědci objevili způsob, jakým viry spouštějí rakovinu

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Takto optimistický pohled na věc má alespoň tým vědců z univerzity v Cambridge, kteří své nejnovější výsledky zveřejnili v odborném časopise Journal of General Virology.

Nádorové viry pracují skrytě

Vědecký tým nejprve podrobně zmapoval způsob, jakým virus vlastně spouští nádorovou přeměnu buňky a jak působí na vznik rakoviny. Až dosud totiž nebylo jasné ani to, kam virus z hostitelské buňky mizí, protože v nádorových buňkách často nezůstane ani stopy po předchozím virovém působení. Dále se vědci zaměřili na možnost vývoje očkovací látky, která by byla schopná zastavit působení těchto virů. Ve své práci autoři dokonce tvrdí, že takové očkovací látky by mohly zabránit nejen vzniku nádorů, u nichž je dnes jistý jejich virový původ (například Burkittův lymfom), ale zamezit i vzniku dalších typů rakoviny, u nichž zatím není jasné, zda vznikají s přispěním mikroorganismů.

Během své práce vědci prokázali, že virus působící nádorovou přeměnu hostitelské buňky z ní záhy mizí a nová rakovinová buňka tak nenese žádné stopy toho, že za její zhoubnou proměnou stojí virová infekce. Také proto dnes spekulují odborníci o tom, že virového původu mohou být i některé další zhoubné nádory, u kterých se to dosud nepodařilo prokázat.

Více očkování proti rakovině

V současné době se používá vakcína k ochraně proti rakovině děložního čípku, kterou u žen způsobuje takzvaný human papillomavirus. Studie vědců z cambridgeské univerzity ukazuje způsob, jak by bylo možné vyvinout vakcíny také proti dalším druhům zhoubných nádorů. Protože je nyní známo, že viry mohou buňku nádorově změnit a poté z ní zmizet beze stopy, existuje naděje, že se v budoucnu podaří vyvinout očkovací látku i proti druhům rakoviny, u kterých zatím není znám jejich virový původ.

(vek)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2

Čtěte dále
Rakovinu ledvin nejčastěji zaviní kouření. Na dědičnost se moc nevymlouvejte

Rakovinu ledvin nejčastěji zaviní kouření. Na dědičnost se moc nevymlouvejte

Různé typy rakoviny mívají různé příčiny. Zhoubné nádory ledvin nejsou výjimkou. Většinou není jasné, co všechno přispělo k jejich...

Boj s rakovinou: klasiku lze kombinovat s terapeutickými novinkami

Boj s rakovinou: klasiku lze kombinovat s terapeutickými novinkami

Úspěšně léčit, nebo dokonce vyléčit onkologické onemocnění není jednoduchá záležitost. Volba medicínského postupu závisí na typu rakoviny, jejím rozsahu...

Souvisí velikost ňader s rizikem vzniku rakoviny prsu?

Souvisí velikost ňader s rizikem vzniku rakoviny prsu?

Odborníci se pokoušejí zjistit, zda existuje vztah mezi objemem prsů a vznikem rakovinného bujení. Dosavadní studie naznačují, že jisté...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.